הקומיקס מת מעצב: 7 יצירות אמנות המוצבות בכניסה למוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון הושחתו אתמול בלילה על ידי אלמונים. להערכת מנהלת המוזיאון מדובר בנזק כספי של 50 אלף שקל.

כשמנהלת המוזיאון, גלית גאון הגיעה הבוקר למקום היא הזדעזעה לגלות את גן הפסלים, שנפתח אך לפני חודשיים הרוס. הפסלים העשויים ממתכת של 7 מ"מ, נמצאו שבורים ומכופפים אל האדמה. "הגענו בבוקר ופשוט בכינו. זה נורא עצוב ומאכזב שמישהו נטפל לפסל, רק בגלל שיש לו את הכוח לכך", אומרת גלית.

אחד הפסלים, שהוצב במרפסת החיצונית במוזיאון נמצא זרוק אל האדמה. "הבאתי מנוף כדי להרים את הפסל הזה", אומרת גלית. "זה לא פסל נייר שנזרק, זה פסל בגובה 1.80 מ' ממתכת של שבעה מילימטר מברזל. לא נתפס איך מישהו עלה למעלה וזרק את זה. להערכתי לא מדובר באדם אחד, כי מישהו אחד לא יכול לעשות את כל ההרס הזה".


רחבת מוזיאון הקומיקס הבוקר. השחתה לשמה. צילום: קובי קואנקס

בין יצירות האמנות המוצבות במתחם נכללות יצירות של האמנים דוש, שמוליק כץ, אריה נבון ואחרים. במתחם מוצגות דמויות ישראליות מאז ומעולם, כולל דמותו של "שרוליק".

סגן ראש אגף החקירות במשטרת מרחב איילון, סנ"צ אילן מידן מסר: "כרגע האירוע בשלבי חקירה ראשונים. לנו ידוע כי לא נגנב דבר. נגרם נזק ונדליסטי קשה לחלק מהפסלים ממתכת שבמקום. חלקם נותקו מבסיסם והופלו, חלקם רק עוקמו. והנזק הוא כבד".


שרוליק ברחבת הקומיקס. גם הוא בהלם. צילום: קובי קואנקס

מוזיאון הקריקטורה והקומיקס בחולון נחנך לפני כשבעה חודשים, ובמקביל הוחלט להקים גן פסלים עם קריקטורות של דמויות ישראליות ולפני כחודשיים הרעיון יצא אל הפועל. גלית גאון: "ראינו שבשבתות, רבים מתושבי העיר יושבים בדשא ליד המוזיאון והחלטנו להוציא את הפסלים החוצה אל האנשים והפארק, כדי שיהיה להם נעים שהם מסתובבים באזור".

אתמול בלילה, כאמור, מישהו החליט לחבל ברעיון. המשטרה חוקרת.