נס טיול השורשים: עו"ד מוריס דוד, בנו של סגן ראש עיריית חולון, שלום דוד, טייל בגאורגיה בשבועות האחרונים, וחזר יומיים לפני פרוץ הקרבות. עו"ד דוד, שעלה לישראל בהיותו בן שנה, החליט לעשות טיול שורשים בגפו. "ממש עצוב לי לראות בטלוויזיה את ההרס", הוא אומר. "ליוצאי גאורגיה יש גאווה לגבי מוצאם, ולכן כואב לנו מאוד לראות את הסבל בחדשות".

15 אלף מיוצאי גאורגיה מתגוררים בחולון, ונכון לעכשיו, לא התקבל דיווח על קרובי משפחה של מי מהם, שנפגעו בקרבות שם. הקהילה בחולון היא השנייה בגודלה בארץ אחרי אשדוד, ומרבית בניה מתגוררים בקרית שרת, שאליה עלו בתחילת שנות ה-70.

המלחמה הקשה בארץ הולדתם הפכה אצלם לשיחת היום בשבוע האחרון, וגם סגן ראש העירייה ובן העדה, שלום דוד, עוקב בדאגה אחר הנעשה שם. "משיחות עם חברי שגרים בטביליסי, אני מתרשם שהיהודים נמצאים בחשש ובפאניקה, אבל בסך הכל החיים בבירה מתנהלים עדיין בשגרה: המוזיאונים פתוחים, התחבורה הציבורית פועלת ואנשים הולכים לעבודה. יש שם 240 יהודים, ומצבם טוב".


סגן ראש עיריית חולון, שלום דוד. הבן ניצל. צילום: יואב זיתון

לדוד יש קרובי משפחה בטביליסי, אבל הם לא ממהרים לעלות ארצה. "כל עוד הרוסים לא הגיעו או מתקרבים לטביליסי, הם לא יעלו", אומר דוד, "כי יש להם עבודה מחקרית-אקדמית שנמצאת בעיצומה. בין קרובי משפחתי שם יש גם ילדים קטנים, שמנהלים שגרת חיים רגילה, על אף החשש שהרוסים יתקרבו. במקרה הקיצוני הם יעלו ארצה מיד, ויקלטו אצלנו בחום".

דוד התמקד בטיולו, שנמשך שבועיים, בעיר הבירה, אך לא פסח גם על איזורי הפרא בצפון המדינה, ואפילו טייל בקרבת מחוז אבחזיה השנוי במחלוקת, שהופגז בימים האחרונים. "זה איזור יפה ומרשים, שלא קיים בעולם", הוא אומר.