בוקר סוער בעיריית חולון: דווקא באחת מהעיריות היציבות ו"השקטות" בארץ, פרצה הבוקר שביתת עובדים, שבמהלכה מנעו נציגי ועד העובדים של העירייה את הכניסה לתושבים. העובדים מחו על המשך העברת עובדי עירייה לחברות קבלן, על אי כיבוד הסכמים קיבוציים לכאורה ופסקי דין שניתנו לטובת העובדים.

כל אגפי העירייה בבניין העירייה הושבתו עד השעה 11:30 בבוקר, וגם אגף הפיקוח העירוני הצטרף לשביתה. פקחי העירייה לא רשמו דוחות במשך שעות הבוקר, וכאקט של מחאה העמידו את ניידות הפיקוח העירוני מול קניון חולון. לאחר מכן נותרו הניידות מושבתות באגף הפיקוח שברחוב רמז.

הדרמה האמיתית התחוללה בעירייה, שבשיאה התנהל, על פי החשד, עימות פיזי בין מנכ"לית העירייה, חנה הרצמן, ליו"ר הועד, אליאס קסלר. קסלר טוען כי במהלך חילופי הדברים בין השניים הרצמן דחפה אותו לכאורה בעוצמה. קסלר שוקל להגיע כעת תלונה במשטרה נגד הרצמן בעקבות המקרה.


נציג ועד העובדים ותושב. מסביר לו למה כתוב מה שכתוב. צילום: יואב זיתון

במהלך שעות הבוקר הזמינה העירייה כעשרה שוטרים וארבעה קציני משטרה שהגיעו על ארבע ניידות. השוטרים שהו בקומת הכניסה לעירייה במשך שעה ארוכה. גורם בעירייה הסביר כי "לוועד העובדים מותר אמנם לפי החוק לדרוש מהעובדים לא לבוא לעבודה ולשבות, אך הוא לא יכול להשתלט על הכניסה לעירייה ולמנוע מתושבים להיכנס".

עשרות תושבים שהגיעו לסידורים בעירייה הופתעו לראות את דלת הכניסה סגורה, ועליה תלויים שלטי ההשבתה.
במנשרים שנתלו וחולקו ע"י ועד העובדים נכתב: "הגיע הזמן לשים דברים על השולחן. די לעשות לצחוק!!! די לסחבת!! זכרו היום זה הם, מחר אתם". דובר הועד, דודו כהן, הסביר את הסיבות העיקריות להשבתה: "הועד שלנו נבחר באוקטובר 2007, במטרה לתקן עיוותים לכאורה שנוצרו במשך שנים בעירייה בכל הקשור לתנאי השכר, העסקה ומעמד העובדים".

בתגובה נמסר מעיריית חולון: "לדעת הנהלת העירייה, התנהגותם של חברי וועד העובדים הבוקר העידה יותר מכל על התנהלות לא מקצועית, לא אתית ולא חוקית, המונחית ע"י פוליטיקאים המעוניינים לנגח את ראש העיר לפני הבחירות הקרבות לרשויות המקומיות.

לגופן של הטענות, כל זכויות העובדים נשמרות לפי ההסכמים הקיבוציים והוראות החוק. העירייה אינה רשאית להיענות לתביעות של ועד העובדים, המנוגדות לחוק ולתקנות.

כעקרון, אם קיימים חילוקי דעות, הם מתבררים בוועדות פריטטיות, בבוררויות ובבתי הדין כמתחייב מחוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות. אם טענת הוועד הינה להפרת הסכמים קיבוציים, מה מונע ממנו לפנות לבית הדין לעבודה ולקבל סעד לטענותיו? מנכ"לית העירייה הגישה תלונה במשטרה כנגד קסלר על הפרעה לסדר הציבורי וזאת לאחר שחסם בגופו את כניסת התושבים לבניין העירייה, באופן בלתי חוקי".