הורסים בתים גם בקו הירוק: פקחי מינהל מקרקעי ישראל בליווי של עשרות שוטרים הרסו ביום שלישי שני מבני מגורים, ששימשו את משפחת גרודה באיזור התעשייה בחולון. במהלך הריסת המבנים התפתח עימות בין אבי המשפחה, פישל גרודה (61), לשוטרים, והוא נפגע ונעצר. יועץ התקשורת של מינהל מקרקעי ישראל, אהרון לב רן, מסר: "הפולשים השתלטו על קרקעות המדינה ובנו עליהן מבנים שאינם חוקיים”.

הפינוי נעשה על פי צו בית משפט לאחר פסק דין משנת 2004. איזור המריבה מתפרש על פני שטח של 12 דונם, סמוך לרחוב המכתש ולשדות מקווה ישראל. מינהל מקרקעי ישראל מסר שהיו מיועדים להיהרס מבנים נוספים, אך במסגרת הסכם שנחתם עם המשפחה, היא קיבלה ארכה של חודש להתפנות מהם.

הריסת מבנים בחולון נחשבת למקרה יוצא דופן, שלא זכור בשנים האחרונות. במקרים רבים עשויים צווי הריסה להישאר על הנייר במשך שנים, אך במקרה זה הוחלט על הצעד יוצא הדופן בין היתר בשל פלישת המשפחה לשטח שמוגדר כ"פס הירק", שטח שאמור להיבנות עליו מבנה ציבורי.


זה היה ביתם. המבנה אחרי ההריסה. צילום: סדן תקשורת ויחסי ציבור

"זה שנים רבות שהמשפחה פולשת לשטחים נרחבים באזור פס הירק, ובנתה עליהם מבנים וסככות ללא קבלת היתרים ואישורים, על אף התראות על כך שפעולותיה בלתי חוקיות", אמר לב רן. "סמוך למבני המגורים הוקמו סככות, מבנים ומחסנים, המשמשים עסק לחלקי חשמל, אחסון כלי רכב משומשים ומסגרייה".

"אנחנו חיים כאן 51 שנה", אמרה מינה גרודה. "תמיד היינו על אותם 12 דונם, כל השנים. חמי קנה את המקום, והשטח הזה שייך לנו. אנחנו גרים פה ויש פה גם עסק, והם באו בלי רחמים, ולא התחשבו באף אחד. את המבנים שלא נהרסו הם דרשו שנפנה תוך חודש. ביקשתי שיתנו לנו חודשיים, והם לא מוכנים. 51

שנה וחודשיים לא בא בחשבון, 51 שנה וחודש כן. הם יבואו בעוד חודש עם אותו ציוד, ואותם אנשים, ואותה הוצאה כספית על חשבון משלם המסים. זה לא טמטום? זה הזוי.
"היו כאן יותר מ-100 אנשי יס"מ, והם פחדו שהוא יתנגד, אז ישר כפתו אותו למעצר. הוא בן 61, כולו פצוע, פגוע וחבול. פשוט כיסחו אותו".

ממשטרת מחוז תל אביב נמסר: "החשוד איים על נציג ההוצאה לפועל וקילל אותו, ללא שום סיבה. לאחר מכן הוא תקף אותו, נגח בפניו וגרם לו לחבלות למול עיני השוטרים. התושב נעצר, הובא לתחנה לחקירה ובתום חקירתו שוחרר".