עבודות שיפוץ ותשתית ברחובות העיר חולון, הפכו את חיי הדיירים לסיוט. הבעיה העיקרית היא תנאי תברואה מתדרדים ופחי אשפה שעולים על גדותיהם וגוררים צחנה עזה וזבובים, חלקם מוצבים מול גן ילדים. לכך יש להוסיף מחסור חמור במקומות חנייה, ההופכים כל יציאה מהבית למבצע מורכב ומתמשך. לטענת דיירי הרחובות, בניגוד להבטחת העירייה העבודות מתמשכות מעבר לשלושה חודשים ופוגעות באיכות חייהם של הדיירים.

לפני כ-4 חודשים נתלו פיתקונים לאורך הרחובות יל"ג וביאליק בחולון המודיעים על עבודות תשתית שיארכו כשלושה חודשים. יש לציין כי רחובות אלה הינם רחובות פנימיים בהם בתים פרטיים ובניינים, וכן כניסות אחוריות לחניות של דיירים המתגוררים ברחוב ההסתדרות. האחרונים, יש לציין, לא קיבלו מהעירייה כל התרעה על כוונתה לחסום את חניותיהם לתקופה ארוכה.

במהלך חודש יולי החלה העיריה בעבודות התשתית וסגרה לחלוטין את שני הרחובות למעבר כלי רכב. הולכי רגל שהחליטו ללכת בכל זאת ברחובות, שמו נפשם בכפם בשל הבורות והגדרות הרעועים שהוקמו. דיירי הרחובות הללו ודיירי ההסתדרות שחנייתם הפרטית נחסמה נאלצו לחפש חלופות ברחוב ההסתדרות ההומה העמוס ממילא בחניית כלי רכב.

שני הרחובות ביאליק ויל"ג ויחד איתם קטע מרחוב ההסתדרות סובלים נואשות מתנאי תברואה איומים. פחי הזבל נערמים בחזיתות הבניינים וזבובים, יתושים, פגרים וריחות צחנה עולים לבתים. המעבר לגן הילדים ברח' ההסתדרות 56 הוא מפגע תברואתי של ממש כשמספר פחי זבל ענקיים חוסמים את הדרך ותושבי האיזור נאלצים לעבור דרכם כבמסלול מכשולים כשזבובים וריחות צחנה תוקפים אותם מכל כיוון. מאחר והגישה לאיסוף פחי הזבל קשה, הפחים ממשיכים להיערם והאיסוף שלהם אינו מסודר.

תנאי התברואה הירודים של תושבי האיזור הם לא המחדל היחיד. שגרת החיים הפסטורלית נגדעה וכל יציאה קטנה לבילוי עם הילדים, לקניות או לסידורים הפכה לחזרה מבועתת של חיפושי חניה בקרבת מקום המגורים. לעיתים נאלצים דיירי האזור לחנות את רכבם במקום מרוחק ולצעוד עם שקיות הקניות שלהם והילדים עד לביתם.

עברו כמעט 4 חודשים מתחילת עבודות התשתית שמשום מה אינן מתקדמות כלל והמצב שם נראה זהה לחלוטין למצב לפני שלושה חודשים, ולעיריית חולון לא איכפת. קיץ של סיוט עבר על תושבי האיזור, וכעת אנו בפתחו של חורף. רוב תושבי האיזור הינם משפחות עם ילדים קטנים שאינם מסוגלים לתפקד במצב הנוכחי. עיריית חולון לא רק שלא טרחה למצוא חלופות לתושבי האיזור שחנייתם הפרטית נגזלה מהם והם נאלצים לבזבז זמן יקר וארוך בחיפוש חניה כל יום כמה פעמים ביום, אלא שהיא אף הגדילה בהזנחת תנאי התברואה באיזור ולא נערכה כלל וכלל לעבודות תשתית שישבשו כל כך את חייהם של התושבים.

דוברת עיריית חולון מסרה בתגובה: "הפרויקט המדובר, פרויקט גולומב הינו פרויקט גדול מאוד שמקיף שכונה שלמה של הרחובות הניצבים והמקבילים שבין רח' גולומב לרח' ההסתדרות. העבודות הינן עבודות תשתיות כגון מים, ביוב ותיעול שמטרתן לסייע לרווחתם של התושבים.

"באשר לתלונות לגבי משך העבודה - צו התחלת העבודות התת קרקעיות ניתן ל-.27.7.08. העבודות התחילו בתחילת אוגוסט והחלק הראשון של הפרויקט יסתיים, כמתוכנן בסוף נובמבר. (סה"כ הוקצבו לעבודה 4 חודשי פעילות ברוטו, הכוללים התקנת מים ביוב, תאורה, מדרכות וכבישים).

"באשר לפינוי האשפה ונגישות התושבים: על מנת לאפשר פינוי יומי של אשפה הוצבו המיכלים בפינת רחוב ההסתדרות. כמו כן, מתוך התחשבות בבעייתיות החניה הוצבו חניות נכים עם שילוט לאורך שטחים מסוימים ברח' ההסתדרות. כמו בכל עבודות שיפוצים, הן במתחם הפרטי והן בציבורי, נגרמת אי נוחות זמנית ויש להיעזר בסבלנות על תום העבודות".

הכותבת מתגוררת בסמוך למתחם העבודות בחולון