מתוך הסרטון של תלמידי 'קוגל'. "נטישה היא עבירה"| צילום מסך

"עם תחילת החופש מתחיל צונאמי של נטישות", כך טוענים בעמותות בע"ח מדי קיץ הפוגשים מדי בוקר במהלך החופש הגדול כלבים נטושים קשורים לגדר. זאת לאחר שבעליהם יצאו לחופשה, ולא חשבו על גורל הכלב שנעזב מאחור. תלמידי 'קוגל' בקמפיין נוגע ללב מבקשים להזכיר מה יהיה גורלו של כלב הבית שננטש. 

"זה מתחיל בטלפונים, צונאמי של שיחות נטישה שאני כבר לא רוצה לענות להן", מתארת את תופעת נטישת הקיץ מנהלת עמותת 'גג לחיות' בחולון, אתל רוזנברג. "פתאום כולם נזכרים שהם אלרגיים, וכל מיני שטויות אחרות שממציאים. לצערי לאנשים לא תמיד נעים להראות את הפרצוף שלהם, אז הם פשוט קושרים אותם בחוץ".

"צריך להבין שכלב זה חלק מהמשפחה, וגם כשאתם נוסעים לחופשה עדיין צריך לדאוג לו", היא מסבירה ומדגישה: "לקשור מחוץ לגדר זאת אכזריות ונטישה. זה כמו גזר דין מוות לכלב. הכלב מפתח חרדות ואחר כך קשה למצוא לו בית מאמץ. לצערי אין לנו מקום, וכל מי שנוטש מחוץ לגדר מצולם, ואנחנו נמצה איתו את הדין".

התופעה העצובה הטרידה גם את מנוחתם של תלמידי מגמת תקשורת בתיכון 'קוגל': שיר פתאל, שי שפירא, שי אסרף ונעם קולקובסקי. הם בחרו בנושא כפרויקט הגמר שלהם במגמה, ובמשך שנתיים הכינו אתר שריכז את נושא המאבק בנטישת בעלי חיים.

לאחרונה זכה הקמפיין שלהם במקום ראשון בתחרות "אוסקר קוגל, שבה מתמודדים כל הפרויקטים של מגמת תקשורת בהובלת המורה רונית צחר מלכה.

תלמידי 'קוגל'. העבירו הלאה את המסר | צילום: פרטי

עכשיו, כשהקיץ כבר כאן והחלה עונת החופשות, הם מבקשים להעביר הלאה את המסר ולמנוע נטישות נוספות. "בחרנו בנושא הזה כי אנחנו אוהבים בעלי חיים וחשוב לנו להוריד את מספר הנטישות של חיות מחמד" מסביר שפירא. "הרעיון היה ליצור סרטונים ויראליים כדי שאנשים ממש יבינו את המשמעות של נטישת בעל חיים. המספרים ממש קשים. על פי משרד החקלאות 50 אלף כלבים ננטשים בשנה וחייבים לעצור את זה. דווקא עכשיו כשהתחיל החופש הגדול אנחנו רוצים להזכיר את זה לאנשים".

צפו בסרטון והעבירו הלאה: