אברה מנגיסטו, בן העדה האתיופית הלוקה בנפשו, חצה את הגבול לעזה לפני ארבע שנים ומאז לא שב.

משפחתו פעלה רבות על מנת להשיב אותו לישראל, ואפילו פנתה אל ארגון החמאס דרך מתווכים בינלאומיים, אך אברם עדיין לא שב, וטרם התקבל ממנו כל סימן חיים. למאבק להשבתו הצטרפו לאחרונה תלמידי מגמת תקשורת בבית ספר 'קוגל' בחולון, שיחד עם מנהלת המגמה, רונית צחר מלכה, יצרו קמפיין ייחודי.

אדמה, אברהם, מנשה ובזר | צילום פרטי

הקמפיין מהווה בעצם חלק מבחינת הבגרות שהתלמידות וורקה אדמה, שובל אברהם, ספיר מנשה ושחר בזר, נדרשו להגיש. אדמה, בת העדה האתיופית, סיפרה לחברותיה את סיפורו של מנגיסטו והופתעה לגלות כי הן כלל לא מכירות את המקרה.

"עשינו סקר רחוב בחולון וגילינו שאנשים בכלל לא ידעו במי מדובר", אומרת אדמה. "בלבלו בינו לבין מקרים אחרים שקשורים לעדה וזה נראה כאילו ברחוב אף אחד לא זוכר אותו.

"אין לי ספק שזה קשור לעובדה שהוא אתיופי. כשגלעד שליט נחטף כל המדינה היתה על הרגליים, הפגנות, שלטים וסיקור תקשורתי קבוע, אבל המקרה של אברה בכלל לא מקבל את הבולטות שהיית מצפה לה. אחרי הסקר גם חברות שלי הבינו כמה זה חשוב להעלות את המודעות לנושא והתחלנו לעבוד על זה".

מנגיסטו. פרויקט מעבר למעשי צילום באדיבות המשפחה

הבנות הקימו אתר למאבק, יצרו סרט דוקומנטרי, ראיינו את משפחת מנגיסטו, את חברת הכנסת פנינה תמנו־שטה שמקדמת את הנושא ואף יצרו סרטון מרגש שזכה ליותר מ־25 אלף צפיות.

בסרטון נראית חגיגת יום הולדת עצובה במיוחד שבה חוגגים למנגיסטו יום הולדת 32 עם עוגה ונרות, חגיגה שהוא לא לוקח בה חלק אך מוצג ברקע באמצעות תמונות כשברקע נשמע שיר יום הולדת ונכתב '4 שנים אין מי שיכבה את הנרות', וטקסט שקורא לצופים להצטרף למטה המאבק להשבת מנגיסטו הביתה.

"לפרויקטים כאלה יש משמעות בהכנת התלמידים לשוק העבודה", אומרת צחר מלכה. "במקרה הזה כמובן שיש גם ערך מוסף, קרוב ללב, שפועל במישורים רבים אחרים".