תושב חולון כבן 40 עבד כמנופאי באחד מאתרי הבנייה בגוש דן, שבו מתבצעות עבודות הכנה לרכבת הקלה. בכתב תביעה שהגיש באחרונה, הוא טוען כי נדרש לבצע עבודות שאותן לא הוכשר לבצע.

צילום המחשה: עידו ארז

על פי כתב התביעה שהגיש האיש, באמצעות עו"ד אדיר שויגמן ממשרד עורכי הדין 'אונגר־שויגמן', במהלך יום עבודה שגרתי הוא גילה כי מפעיל העגורן של האתר, שתפקידו לרתום אל המנוף משאות ולהרימם, לא הגיע לעבודתו.

בשל כך דרש מנהל העבודה מהמנופאי לטפס לגובה רב ולחבר משאות למנוף, זאת למרות שהאיש מעולם לא עבר הכשרה מתאימה לביצוע עבודה זו, ולדבריו, מבלי לדאוג לו לאמצעי אבטחה ומיגון כנדרש.

כתוצאה מכך, האיש החליק מגובה רב אל הקרקע ונחבל קשות ברגלו. בעקבות האירוע הוא פונה לבית חולים 'וולפסון', שם אובחן שבר ברגלו השמאלית, הוא נותח בהרדמה מקומית ורגלו קובעה באמצעות מתכת.

עו"ד שויגמן | צילום פרטי

בבית המשפט טען עו"ד שויגמן כי עבודת מפעיל העגורן אינה מתפקידו של התובע, הוא לא הוסמך לבצעה והיא נעשתה ללא מכשור המתאים לאבטחתו ולמניעת נפילתו. לדבריו, המעסיק הוא זה שאמור לפקח על אופן ביצוע העבודה, על הבאת כוח אדם מיומן, על הכשרת העובדים ועל אספקת כלים לאבטחתם.

"היות והדברים הללו לא בוצעו במקרה הנידון, המעסיק הוא האחראי לקרות האירוע", לשון כתב התביעה שאליו צורפה חוות דעת של מומחה לכירורגיה אורתופדית, ד"ר ישראל וייס, שבדק את האיש וקבע כי התאונה הותירה אותו עם נכות אורתופדית צמיתה בשיעור של 20 אחוז.

כתב התביעה הוגש נגד החברה המעסיקה והחברה שמבטחת אותה, ובימים אלו הגיעו הצדדים לפשרה לפיה העובד יפוצה בסכום של 387,915 שקל, בנוסף ל־150 אלף שקל שקיבל מהמוסד לביטוח לאומי בגין פציעתו. לאור ההבנות, ההסכם בין הצדדים קיבל תוקף של פסק דין והתביעה הוסרה.