שטח המריבה. "רומסים את הזכויות שלנו" | צילום: קובי קואנקס   

כבר למעלה משבע שנים שתושבי פנחס אילון נאבקים נגד הקמת מבנה דת ענק בלב שכונתם. דיירי רחוב החרצית, בו מתוכנן המבנה, מובילים את המאבק מאז שהוחלט להקצות שטח לשני בתי כנסת, אולם אירועים ומקווה על שטח של כדונם וחצי. עכשיו, ואחרי שהמתחם קיבל הכשר גם מבית המשפט המחוזי, הם פונים לבית משפט העליון כאמצעי אחרון.

לאורך השנים טענו תושבים כי רחוב החרצית הוא רחוב צר שסובל ממצוקת חניה וכי המבנה יחמיר את המצב ואף יפגע בגישה של כוחות הביטחון בשעת חירום. בנוסף הם טענו כי המבנה ישרת בעיקר תושבים משכונות סמוכות כיוון שרוב דיירי השכונה חילונים ויסבלו מרעש ומטרדים רבים.

בין היתר פנו המתנגדים לוועדת ההקצאות בעיריית חולון וכאמור, גם לבית המשפט המחוזי בת"א, אך כל הפניות נדחו ובימים אלו הם נערכים לפנייה לבית המשפט העליון.

"שופטת המחוזי אמרה שאין צורך ביותר מ־400 מ"ר עבור בית כנסת, ואנחנו הסכמנו לקבל את הפשרה הזאת אבל עיריית חולון החליטה להקים את מבנה הדת הגדול ביותר בארץ בשכונה שלנו בכל מחיר ולצערנו השופטת העניקה להם יד חופשית", טוענים נציגי התושבים.

תוכניות בניית המתחם

"החלטנו לפנות לבית המשפט העליון בתקווה שהוא כן ייצמד למדריך לתכנון וייתן לבו לכל הבעיות שמלוות את המבנה. זו הערכה המשפטית האחרונה שנותרה לנו. זו הישורת האחרונה, אנחנו נואשים. הם בונים את בית המקדש השלישי בחולון ולאף אחד לא אכפת. קנינו בתים על סמך תוכנית של בית ספר ומעון, אולי אפילו טיפת חלב. אף אחד לא העלה בדעתו שיבנו לנו בית מקדש שלישי מול הפרצוף".

התושבים מספרים כי כבר עכשיו מתקשים שכנים למכור את דירותיהם וכי הם חוששים מירידת ערך של הנכסים. "אנחנו נתבע כל אדם שאחראי על המחדל הזה, לא ייתכן שכל הגורמים מתעלמים מהנזק הגדול שהמבנה הזה יגרום לשכונה ורומסים את הזכויות שלנו ברגל גסה".

מעיריית חולון נמסר: "כל טענותיהם של הדיירים נדונו ונדחו. במידה שיוגש ערעור לביהמ"ש העליון, העירייה תגיב במסגרת ההליך. העירייה פועלת על פי חוק ועניין זה הוכח בשתי הערכאות. השטח שעליו אמור לקום בית הכנסת הינו שטח שמיועד להקמת מבנה ציבור. בשכונה זו, שמתגוררים בה 27 אלף תושבים, אין אף בית כנסת או שטח אחר בו מיועד לקום בית כנסת נוסף בעתיד".