כבר תקופה ארוכה שתושבים מרחוב האצ"ל שבשכונת תל גיבורים בחולון מתלוננים על גיזום לא תקין ברחוב. בשבוע שעבר זה כמעט הסתיים באסון כשעץ קרס על המדרכה ופגע במספר רכבים.

נפילת העץ. צילום: באדיבות התושבים

בעיות גיזום נפוצות בדרך כלל בחורף, כשהגשם והרוחות פוגעים בעצים וקיים חשש לפגיעה בעוברי אורח. אך ברחוב האצ"ל שבשכונת תל גיבורים בחולון מתלוננים על כך במהלך כל הקיץ.

"באים, עובדים, גוזמים רק צד אחד, את הצד שפונה לכביש וקרוב לחוטי חשמל, ובעצם פוגעים באיזון של העץ", טוען דייר ברחוב. "כתוצאה מכך העצים כל הזמן מתנדנדים והיה ברור לנו שזה עניין של זמן עד שיקרה אסון, לכן כל הזמן העברנו תלונות למוקד העירייה אך לצערנו אף אחד לא טיפל בזה".

ביום ראשון שעבר עוד העבירו הדיירים תלונה למוקד העירייה, הסבירו שהעניין בהול וקיימת סכנה של ממש. במשוב הוואטסאפ הובטח להם כי העניין יטופל בעוד כמה ימים, אך זה היה מאוחר מידי.

ביום רביעי קרס העץ על שלושה רכבים והתושבים מספרים כי בנס לא נפגעו הולכי רגל. "אולי יותר חסכוני להם לפצות בעלי רכבים במקום לגזום עצים, אבל הם פשוט התעלמו מהפנייה וכולם ראו את התוצאה. כשפנינו למחלקת גנים ונוף נמסר לנו ש'אי אפשר לגזום כל עץ מסוכן'. התשובה הזאת כל כך מגוחכת ולא הגיונית".

מעיריית חולון נמסר: "לעצים הפזורים במרחב העירוני יש חשיבות עצומה מאחר שהם נותנים צל, סופחים אבק, קולטים רעש ומפחיתים חום עירוני.
לצערנו, יש תושבים שמעדיפים לראות נוף פתוח ולא עצים מול חלון ביתם ומנסים בכל דרך להשמיץ את העירייה ולהפעיל עליה לחץ לגזום עצים היכן שהדבר אינו נדרש, כמו במקרה זה.

"יצוין, כי לתושבים אין את הידע או הכלים המקצועיים לאבחן אילו עצים או ענפים מסוכנים ודורשים גיזום.

אגף גנים ונוף מפעיל קבלן גיזום מקצועי ברחובות העיר 6 ימים בשבוע ועוד 6 קבלני גינון שגוזמים בגנים הציבוריים כל השנה. במקביל נערכים סקרים על ידי גורמי מקצוע לזיהוי מוקדי סיכון של עצים ברחבי העיר".