תביעה המגוללת סיפור קשה על פטירתו בטרם עת של ילד בן חמש הוגשה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב נגד קופת החולים 'מכבי'.

על פי התביעה, שהגישו עורכי הדין דוד פייל וגלית מושקה־פרדל, במשך חודשיים הגיעו האם ובנה כארבע פעמים אל רופא ילדים מטעם קופת חולים 'מכבי', עם תלונות על שיעול מתמשך, בעיות נשימה, חום וכאבים, אך בכל פעם פטר אותם הרופא באמתלה כי מדובר בתופעות חולפות, צייד אותם בתרופות נגד הורדת חום ושיכוך כאבים ולא הפנה את הילד לבירור נוסף.

על פי התביעה, בפעם האחרונה שבה הגיעו האם ובנה לרופא, היא התלוננה כי שיעולו הפך לנבחני, ובנוסף לחום הופיעו גם פצעים על בטנו והוא החל סובל מחולשה רבה. חרף זאת קבע רופא הילדים כי מדובר בסטרידור (תופעה של נשימה רעשנית שעל פי רוב נרפאת מעצמה) ורשם לילד טיפול של סטרואידים באינהלציות.

עו"ד פייל | צילום: רן כליף

כעבור פחות מ־12 שעות מהביקור אצל הרופא, בסביבות 2:30 בלילה, איבד הילד את הכרתו. צוות מד"א שהוזעק החל בפעולות החייאה והוא נלקח לבית חולים 'וולפסון' אך שם, למרות המאמצים, נקבע מותו כתוצאה מדלקת ריאות.

פרופ' אורן פרוכטר, מ'פורום רופאים', מומחה למחלות ריאה ולרפואה פנימית ומנהל מחלקת ריאות ב'וולפסון' שחיווה את דעתו על המקרה מטעם התביעה, קבע כי רופא המשפחה התרשל בתפקידו. לטענתו, בשלב שבו השיעול הפך נבחני הילד כבר סבל מקליניקה נשימתית ברורה, אלא שהרופא לא הפנה את הילד לרפואה דחופה או למיון, לא הפנה לצילום חזה ואף לא ביצע ספירת דם פשוטה, שיכלה להביא לטיפול אנטיביוטי מתאים, כל זאת, כשבתקופה זו תועד בדוחות משרד הבריאות שיא עונת השפעת ודלקות הריאה בילדים. פרופ' פרוכטר קבע עוד כי ניתן היה למנוע את המוות הטראגי של הילד, לו היו מתבצעות הבדיקות וההפניות הרלוונטיות.

ממכבי נמסר: "קיבלנו את כתב התביעה. אנו לומדים את פרטיו ונמסור התייחסות מפורטת בבית המשפט".