עגלת הקניות של אשכנזי בזירת הרצח | צילום: דוברות המשטרה

בחודש מאי 2019 נרצחה דיאן אשכנזי (81) על ידי שכנה לבניין ברחוב יוסף ברץ בחולון. השכן, וויליאם ריצ'רד (43)מעורער בנפשו נעץ סכין בגרונה, דקר אותה 6 פעמים בגופה ונמלט מהמקום.

שכנים ידעו לספר כי בין השניים היו יחסים מתוחים, והאיש הטריד אותה ואיים על חייה. לכוחות המשטרה שהגיעו למקום הוא סיפר כי לא ידע ששכנתו נרצחה וכי כלל לא הכירו, אך מאוחר מידי התגלה סרטון שהראה כי סייע לה לקחת קניות לביתה זמן קצר לפני הרצח.

בשחזור הרצח התברר כי באותו היום הציב הנאשם כסא וסכין בפתח ביתה, כששבה עם קניות מיהר הנאשם לרדת ולסייע לה, היא ביקשה ממנו כי יקח את חפציו מפתח ביתה ואף הודתה לו על מעשיו. אז ניצל הנאשם את העובדה כי פתחה את דלת ביתה, התנפל עליה ודקר אותה למוות.

זירת הרצח בחולון | צילום: נמרוד גליקמן

בחודש יוני הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח. עורך הדין של הנאשם בועז קינג טען כי מרשו אינו בריא בנפשו וזקוק לטיפול פסיכיאטרי.

השבוע קיבל בית המשפט המחוזי את ההבנה שהושגה בין הצדדים לאחר שהנאשם הודה במעשיו, והחליט כי הנאשם חולה ואינו כשיר לעמוד לדין.

"הנאשם היה חולה ואינו בר עונשין בעת ביצוע המעשה. הוא היה נתון במצב פסיכוטי הוא לא הבחין בין טוב לרע ומותר לאסור ולכן אינו אחראי למעשיו", כתב השופט גלעד נויטל. עם זאת השופט הוסיף וקבע כי הנאשם יאושפז בתנאי ביטחון מרבי למשך 25 שנה.