מאז נפילתו במסגרת שירותו כלוחם בצנחנים במבצע צוק איתן, פועלת משפחתו של סמ"ר בניה רובל ז"ל מחולון להנצחתו. לפני כשנתיים יזמו חברי ילדותו משכונת בן גוריון את פרויקט 'אחי בניה', והנפיקו כרטיסים שנושאים את שמו ומטרתם לעודד ולהזכיר לאנשים לעשות מעשים טובים בין אדם לחברו.

פרהוד, אנדריו והכרטיס. "דמעות בעיניים" | צילום פרטי

מאז שהונפק הגיע הכרטיס למוסדות חינוך בכל העולם, לכפרים נידחים במזרח, לפסגות בדרום אמריקה וגם ליישובים ערביים, שם הוא הופץ לפעילים חברתיים שהעבירו אותו הלאה.

אלא שלאחרונה הופתעו בני משפחת רובל לגלות שהכרטיס הגיע ללוחם צנחנים בצבא ארצות הברית, שהתרגש מאוד לשמוע את הסיפור שמאחוריו ושיגר לבני המשפחה סרטון באנגלית שבו התחייב להמשיך את מורשתו של בנם.

את הכרטיס קיבל הלוחם מרס"פ בצנחנים, סאמר פרהוד (21), שאמנם לא הכיר את רובל אך החליט להעבירו הלאה. "קיבלתי את הכרטיס מפעילה חולונית בשם יוליה רחמים", הוא מספר. "זאת אישה מקסימה שתורמת המון לחיילים ונפגשנו כשהיא עשתה לנו 'על האש' בפלוגה. היא סיפרה על בניה ועל המיזם המיוחד הזה והבטחתי לעצמי שאת הכרטיס אעביר למישהו משמעותי".

את ההזדמנות הזאת קיבל פרהוד לפני כשבועיים, כשהתבקש לשוחח עם נציגי סטודנטים מארצות הברית. "חבר מחו"ל ביקש ממני לדבר איתם כי אני לוחם דרוזי, והמסר שאני מעביר ממחיש את המחויבות שלנו למדינה. הם לא הכירו את ישראל, הגיעו דרך הסוכנות היהודית ורצו לשמוע איך אנחנו חיים כאן.

"נוצר בינינו קשר מאוד חזק ובמסיבת הסיום שלהם, רגע לפני שהם טסו בחזרה, החלטתי להביא את הכרטיס לאחד הסטודנטים, סקוט אנדריו, לוחם בצנחנים בצבא ארצות הברית. סיפרתי לו על בניה, איך הוא נהרג, ושנינו העלינו חוויות לא קלות מהחיים כלוחמים בצנחנים.

"השיחה היתה מאוד מרגשת", מוסיף פרהוד, "וכשהגשתי לו את הכרטיס והסברתי לו את המשמעות שלו ממש היו לו דמעות בעיניים. אין לי ספק שהוא יעשה איתו משהו טוב וזה ממלא אותי התרגשות. זאת דרך נהדרת להראות לעולם את החיבור החזק שיש בישראל לעשייה חיובית, שבצה"ל יש חיילים שנותנים את עצמם עבור המדינה ושגם לדרוזים יש מקום חשוב בחברה הישראלית".

כשרחמים קיבלה את הסרטון והתמונה היא מיהרה להעביר אותם למשפחת רובל והתקשתה להסתיר את ההתרגשות שלה. "את בניה לא הכרתי, החיבור נוצר בגלל שהייתי מאוד קרובה לגל בסון ז"ל, תושב חולון שגם כן נהרג בצוק איתן. אני תמיד מתנדבת עבור חיילים וכשדברים כאלו קורים זה ממלא אותי התרגשות".

"בתקופה האחרונה הכרטיס הופץ המון, במשלוחי מנות, גני ילדים ויום המעשים הטובים", מסכם אחיו של בניה, ירין. "אבל כשקיבלנו את הסרטון ממש התרגשנו, אנחנו שמחים שזה ממשיך כי זה גם עושה טוב וגם מנציח את זכרו של בניה שתמיד עודד אנשים לסייע אחד לשני".