חברי ועד ההתנגדות. "מצפים שהעירייה תשמור על איכות החיים שלנו" | צילום: קובי קואנקס

מרכז סאדאב הוותיק ישנה בשנים הקרובות את פניו, במסגרת תוכנית התחדשות שבסופה יעמדו במקום 3 מגדלים ומאות יחידות דיור חדשות. אולם בזמן שבין בעלי העסקים במקום ניטש מאבק טעון סביב הכדאיות הכלכלית עבור כל אחד ואחד מהנוגעים בדבר, תושבי שכונת בן גוריון חוששים מקטסטרופה תכנונית, שתהפוך את חיי היומיום שלהם לבלתי אפשריים. אם בעלי העסקים דנים באיך, לשכנים ברור שהם חייבים לעשות כל שניתן כדי למנוע מהתוכנית לצאת אל הפועל.

רב־סרן שמועתי

על פי התוכנית, אמור המרכז המיתולוגי לפנות את מקומו במסגרת פרויקט פינוי־בינוי, שכאמור, בסופו, ייבנה מתחם ובו 3 מגדלי מגורים בעלי 3 מפלסי חניה תת־קרקעיים, ומרכז מסחרי בבסיס המבנה. בנוסף, הגן הציבורי הסמוך יהפוך לשביל גישה לרכבים.

בשבוע שעבר קיימו בעלי העסקים במכז סאדאב מפגש שמהר מאוד הגיע לטונים צורמים, ואף התפתח לכדי קטטה. כל זאת לאחר שמספר מתנגדים הביעו חשש כי התוכנית תקבור עסקים מניבי רווח. השכנים, כאמור, פוסלים את התוכנית באופן קטגורי. "באופן אישי שמעתי על הפרויקט הזה לראשונה רק לפני שבוע", אומרת שרה קרפנוס המתגוררת ברחוב רבינוביץ, "כשרכשתי את הדירה שלי אף אחד לא הזכיר שיהרסו את הגן או שיציבו בניין ענק מול החלון שלי ויחסמו לי את כל האוויר".

חלון חדר השינה של קרפנוס צופה לגן השקט ולמרכז סאדאב. "במשך שנים חיכינו שיתקינו מעלית במרכז כדי להקל על האוכלוסייה הבוגרת כאן ובסוף מעוללים לנו את זה? מבחינתנו זו קטסטרופה, הופכים איזור שקט ונעים למרכז רועש וסואן. אני בכלל לא מצליחה לדמיין עד כמה הפקקים יחריפו. לצערי אין לנו ממש הבנה מה מתכננים והכל דרך רב־סרן שמועתי כי את הדיירים בכלל לא מערבים בזה. גם לישיבה לא נתנו לנו להיכנס, לכן ניאלץ למצוא דרך אחרת להיאבק. כבר ריכזנו ועד מחאה ופתחנו עצומה שמתנגדת לשינויים".

המתנגדים. "תחושת בגידה" | צילום: קובי קואנקס

בין מובילי המחאה נמצאת דיירת נוספת מרחוב רבינוביץ, יפית שמואלי, שמספרת על מה שהיא מגדירה 'תחושת הבגידה' שחשים התושבים: "במשך שנים אנחנו מפרנסים אותם, נהנים מהמרכז הזה והוא נהנה מאיתנו. יש שם ירקנייה, סופרמרקט, קוסמטיקה, הלבשה, הנעלה, תרופות, רופאים, עורכי דין ולמעשה כל מה שצריך. מדובר באנשים שאנחנו ביחסי צרכנות וחברות עימם, כששמענו שחלקם יודעים מהתוכנית הזאת כבר 6 שנים, ממש הרגשנו תחושת בגידה, כאילו נעצו לנו סכין בגב. כל בוקר אני קונה אצלכם ואתם רוצים להרוס לי את השכונה? זה מאכזב.

"מדובר במפלצת שתשנה את כל השכונה", ממשיכה שמואלי, "למעט בניין אחד, כל הבניינים כאן הם עד 9 קומות והמרכז הוא מעין ריאה ירוקה באמצע העיר כי יש לידו גם פארק. יש נתיב אחד לכל כיוון ומעברים צרים, והם פשוט ידחסו הכל ויהרסו את כל המרקם. התוכנית שעליה הם מדברים בכלל לא באה בחשבון".

הריאה ירוקה

כיצד מתכוונים התושבים להתנגד? "כרגע אנחנו קודם כל ממתינים לקבל מסמך כלשהו שבו ניתן לראות את פרטי התוכנית", מסביר אלי אנוש, דייר נוסף בשכונה, "כי למעשה זאת תוכנית פרטית שהעירייה צריכה לאשר, ועד שזה לא יוגש אנחנו לא יכולים להתנגד באופן רשמי. אבל אין לנו כוונה להירדם בשמירה. בתוכנית שלהם רשום בפירוש שהפארק הירוק שלנו יהפוך לכביש כדי לאפשר יציאה וכניסה מהפרויקט החדש. לדעתי מי שחשב על זה מעולם לא ראה את הפארק במו עיניו. ראשית מדובר באיזור מטופח ויפה, פארק שהוא הנקודה הירוקה היחידה בשטח הזה.

השטח הזה משמש את כל תושבי השכונה.

"נכון. בבוקר ובצהריים הוא מלא בתלמידים מבתי הספר 'אמירים', 'נבון', 'אשלים', 'קציר' ועוד. אחד הילדים האלה לא יודע שהוא עומד להידרס בכביש שיבנו שם כי אין לי ספק שזה מה שיקרה. איך אפשר להציב כביש סואן במקום שבו עוברים מאות תלמידים? השטח הזה הוא ציבורי ואנחנו מצפים שהעירייה תשמור על איכות החיים שלנו. בכל מקרה אנחנו כבר מתייעצים עם מומחים ועורכי דין ובודקים מה הזכויות שלנו. לא ניתן שיהרסו לנו את השכונה".

בעל עסק: לא נוותר

למרות שחולון נכנסת לתקופה של התחדשות עירונית שמעודדת פינוי־בינוי ושיפור מרכזים מסחריים, בשלב זה העירייה לא ממהרת להביע את דעתה בנושא. התוכנית טרם הוגשה ולכן לא ניתן לדעת מה תהיה עמדת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

היחסים בין בעלי העסקים לדיירים מתוחים - במקרה אחד נחסמה דרכם של הדיירים שביקשו להביע עמדה באסיפה של בעלי העסקים ובמקרה אחר בעל שטח במבנה 'התגנב' לקבוצת הווטסאפ של המחאה כדי לרגל אחר הנעשה. כששאלות בנושא עלו בישיבת בעלי הזכויות והעסקים, אף אחד לא קיבל תשובה ולמעשה נראה כי גם מי שיש לו זכות הצבעה בנושא נמצא בקונפליקט.

"יש לי מספר חנויות כאן", אומר בעל השטח, "אנשים חושבים שארוויח מהמהלך אך למעשה אני בעיקר מפסיד. מה שמציעים לנו בתמורה לחנויות שלנו זה ממש פיצוי עלוב וכל זה במקביל לתקופה שבה העסקים לא ירוויחו. לא ברור לאן כל זה הולך אבל אף אחד לא מוכן לוותר. הם יאלצו למצוא תוכנית טובה יותר. זה מצב מורכב אבל אין לנו כוונה לוותר".

מוועד מרכז סאדאב נמסר: "הכוונות שלנו טובות, המרכז מתפורר ועלויות התיקונים והביטוחים הולכות וגדלות, כי אנשים נפצעים כאן. בהיעדר תקציב לשיקום המבנה ועל מנת לשפץ אותו עלינו להשתמש בזכויות הבנייה של מרכז סאדאב".

מעיריית חולון נמסר: בעלי החנויות, באמצעות משרד האדריכלים גולדשמידט ארדיטי בן נעים, פנו למינהל ההנדסה ביוזמה להרוס את המרכז המסחרי ולבנות במקומו קומפלקס חדש. התקיימו מספר ישיבות במינהל ההנדסה במסגרתן הובהרה עמדת העיריה, כי היא רואה בחיוב את חידושם והחייאתם של המרכזים השכונתיים.

כן הובהר כי תפיסתה של עירית חולון לגבי פרויקטים מעין אלו היא שנדרשת ראייה מערכתית כוללת שלוקחת בחשבון את צרכי השכונה ותושביה. יובהר כי טרם אושרו נפחי הבנייה, מספר הדירות והפרוגרמה למקום. ככל שתוגש תוכנית לחידוש המתחם ידרשו מגישי התכנית להציג בדיקות מקדימות לאיכות התכנון, וכן סקר חברתי והליך שיתוף ציבור. לאחר מכן התכנית תבחן ותידון על ידי הועדה המקומית בהתאם להליכים הקבועים בחוק".