צילום: קובי קואנקס

בשנת 2016 פורסם דוח מבקר המדינה לענייני רשויות מקומיות ובו התייחס המבקר לנסיעותיה הרבות של חנה הרצמן לחו"ל בתקופת עבודתה כמנכ"לית עיריית חולון, הליך בניית כיכר העיר שכמעט הושלם, אך בוטל לאחר הוצאות רבות וועדה לאישור עבודות בראשותה של הרצמן שקיבלה החלטות ומכרזים בניגוד לחוק.

בעקבות כל אלה נפתח הליך בוועדה לחיוב האישי במשרד הפנים, ופעילים חברתיים תוהים מתי יגיע סופו.

הרצמן אמנם התפטרה מתפקידה ועיריית חולון התחייבה להסיק מסקנות ולחדד נהלים, אך משרד האוצר ומשרד הפנים פתחו בהליכים לבדיקת הנושא. בנובמבר 2017, במסגרת שימוע שנערך להרצמן במשרד האוצר, הוחלט כי היא תשיב 43 אלף שקל לעיריית חולון עקב כספים שקיבלה בניגוד לחוק. תחילה היה ההסכם סודי, אך לאחר שהתנועה לחופש המידע ועמותת 'הצלחה' התעקשו, נאלץ הממונה על השכר במשרד האוצר לחשוף את ההסכם וסיים כל הליך מול הרצמן. עם זאת, הבירור במשרד הפנים לא הסתיים עד לרגע זה.

בוועדה לחיוב אישי של משרד הפנים עדיין בוחנים את הנושא ופעילים חברתיים המנוסים במקרים דומים מזהירים וטוענים כי כך לדעתם מתחילה סגירת תיק. "לצערי במדינת ישראל יש ועדות לחיוב אישי פתוחות משנת 2010", אומר עו"ד אלעד מן מעמותת 'הצלחה'. "בעבר איימנו על משרד הפנים שנפנה לבג"ץ בנושא ואכן קיבלנו רשימה מעודכנת של עשרות ועדות פתוחות, וזו שלחולון ביניהן".

חברי המשמר החברתי בחולון חוששים בדיוק מהמצב הזה ופנו בדרישה למשרד הפנים לזרז את החלטת הוועדה. "לא ייתכן שמבקר המדינה חושף מידע כל כך חמור ומשרדי הממשלה מתמהמהים", אומרת מייסדת המשמר, ליאורה פור, "הרצמן ממשיכה לקבל מינויים ברשויות מקומיות ולא ייתכן שאדם שמתנהל נגדו הליך כזה יכול להמשיך ליהנות מהקופה הציבורית".

ממשרד הפנים נמסר: "הביקורת טרם הסתיימה".