סלים. חוויה מדהימה | צילום: דו"צ

      

קצין מקצוע אקדמאי, יהודה סלים (22) מחולון, השתתף בפיילוט ייחודי בחיל הרפואה במסגרתו שולבו לראשונה אחים בגדודים קרביים. "בריאות זה לא רק בשעת חירום", הוא אומר. "אנחנו נותנים מענה בשוטף ומשפרים משמעותית את שרותי הבריאות שמקבלים החיילים הקרביים שלעיתים קרובות אין להם בכלל פנאי להתייחס למצבם הבריאותי".

סלים בוגר בית הספר היסודי שער האריות ומגמת ביולוגיה בקמפוס קריית שרת. הוא תמיד התעניין בתחום הרפואה וכשהגיעה ההזדמנות ללימוד סיעוד במסגרת שרותו הצבאי לא היסס.

"הלכתי על סיעוד בגלל ייחודיות המסלול וכך למעשה עשיתי הכל הפוך", הוא אומר. "יצאתי לטיול הגדול למזרח מיד אחרי התיכון, למדתי תואר לפני השרות והתגייסתי אחרי שכבר ידעתי מה הכיוון שלי. למדתי במסגרת מסלול פסגה באוניברסיטת תל אביב, מסלול של 4 שנים שסיימנו תוך 3 שנים.

"התגוררתי במעונות הצוות בבית החולים וולפסון עם חיילים נוספים שהיו במסלול ויחד חווינו המון. השתתפתי בסבבים כירורגים, פסכיאטרייה, לידות, ניתוחי לב ועוד. זאת היתה חוויה מדהימה, למדנו המון והכרנו את כל תחומי הרפואה".

לאחר הלימודים התגייסו האחים לתפקידים שונים ולסלים הוצעה הזדמנות להשתתף בפיילוט חדש של חיל הרפואה, במסגרתו שולבו 5 אחים מכל הארץ בגדודים קרביים.

"הגעתי לגדוד שחר שהוא גדוד חטיבת חילוץ של פיקוד העורף, כאשר מטרת התפקיד שלי היתה לשפר את איכות ומענה הרפואה בגדוד, בדגש על שגרה ולא רק בחירום כי בגדודים יש רופא ופרמדיק לחירום. עשיתי פרויקטים והדרכות בקידום בריאות כמו תזונה נכונה בצבא, אורח חיים בריא, רפואת שיניים ורפואה שקשורה ללוחמה.

"העברתי הדרכות נגד עישון, תופעה שכידוע מאוד נפוצה בצבא, הדרכות לפז ותרפיה שמאוד חיונית ללוחמים, היגיינה בשטח בזמן מבצע צבאי ורפואת שיניים, חיילים קרביים רבים לא יודעים שבזמן שרות הם זכאים לטיפולים רבים במימון הצבא".

בימים אלה עומד סלים לסיים קורס קצינים ומתכונן לתפקיד הבא. "עם סיום הקורס אהיה סגן מפקד פלוגת הדרכה בבה"ד 10, שזה בית הספר לרפואה צבאית. הפיילוט אומנם מאחורי אבל אין ספק שלמדתי בו המון כיצד להתבונן ולדווח על בריאות החיילים".