בחודשים האחרונים יותר ויותר בניינים בעיר חולון קיבלו מכתבים מחברת 'מי שיקמה' עם דרישה לבחון צינורות המים ומד המים הראשי בבניין עקב צריכה חריגה שנמדדה במד המים הראשי של הבניין.

בחלק מהמכתבים צוין כי החריגה היתה כה גדולה עד שהגיעה ל 999 אחוז מבדיקות המדידה הרגילים של הבניין.

את המכתב קבלו בין היתר בניינים ברחובות צבי תדמור, ראש פינה, ויצמן, שמריהו לוי, הרצפלד, חנקין, היינץ כהן, שני בניינים סמוכים ברחוב רבינוביץ ובניינים נוספים ברחבי העיר.

צילום המחשה: shutterstock

במכתב צוין כי במידה ותמצא נזילה ניתן להגיש בקשה לביטול ההפרש בצרוף הצהרה על תיקון נזילה, אך הדיירים חשים כי הפצה כה רחבה של מכתב על נזילה עלולה להעיד על משהו אחר.

"נראה לי מקרי מידי שכולנו מקבלים את המכתב הזה בסוף שנה, פתאום יש מגפת נזילות בחולון?", אומרת דיירת מאחד הבניינים. "זה נשמע ממש רע, כאילו רוצים לסגור שורת רווח יותר גדולה לכבוד סוף השנה. החברה צריכה לבדוק את עצמה לפני שהיא דורשת שאנחנו נביא איש מקצועי ונבדוק את עצמנו, הרי אין סיכוי שעשרות בניינים פיתחו נזילה מסתורים באותו הזמן".

במי שיקמה הסבירו כי הסיבה לעליית תפוצת המכתבים אינה בהכרח קשורה לנזילה וכי הנחיות חדשות של הממשלה מחייבות הנפקת מכתב חריגה גם החריגה קטנה יחסית, כתוצאה מכך גם בניינים שאין להם נזילה מקבלים מכתב חריגה על מנת לידע אותם בשינויים שחלים בחיובים החודשיים שלהם.

ממי שיקמה נמסר בתגובה: "בהתאם להנחיות החלות על התאגיד מטעם רשות המים, על התאגיד לדווח לצרכנים במכתב על כל עליה בצריכה שמעל 150% בהשוואה לצריכה שהייתה באותה תקופה בשנה המקבילה.

"עקב כך, יוצא שגם עליה קטנה וזניחה מצריכה שליחת מכתב בנושא, לדוגמה אם הצריכה המשותפת בשנה הקודמת בחודשיים מסוימים עמדה על 2 קוב ובאותם חודשים השנה הצריכה עלתה ל 3.5 קוב, התאגיד מחויב לשלוח מכתב התראה. המכתב אינו מורה בהכרח על נזילה, אלא מטרתו להתריע על עליה בצריכה לעומת שנה שעברה ועל הצרכן לבדוק את מקור העלייה אם בשל שימוש ואם כתוצאה מנזילה סמויה. 

"בביניים שציינת הצריכה המשותפת אינה גבוה אבל יש עליה לעומת השנה שעברה. המכתבים שיצאו כעת מדברים על החודשים 10-11/19, בשנה שעברה בחודשים אלו ירד גשם ואילו השנה לא, כך שיתכן שבניינים רבים המשיכו להשקות גינות מה שגרם לעליה בצריכה".