שדרת המגדלים בפנחס אילון, חולון| צילום: קובי קואנקס

לפני שנתיים אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה להפקיד את תוכנית המתאר לעיר חולון שזכתה לשם ח/2030. התוכנית הגדירה את החזון להתפתחות העירונית בחולון, והחליפה את תכנית המתאר ח/1 שאושרה בשנת 1958. המטרה הייתה להעניק לעיר תוכנית חדשה שתתאים לגידול האוכלוסיה הצפוי, בניית איזורי מגורים חדשים, שדרוג השירותים העירוניים, חידוש המרחב הציבורי ופיתוח שטחי התעסוקה.

עיריית חולון התגאתה רבות בתוכנית החדשה והיא היתה חלק בולט מההישגים שהציג ראש העירייה, מוטי ששון, במהלך הבחירות המוניציפאליות בהן זכה ב- 2018. כעת מתברר שלמרות הזמן שהושקע במפגשי שיתוף תושבים, סקרים ו-וועדות הוחלט בעירייה לעצור את התקדמות התוכנית, ולהתאים אותה לשנת 2040.

תוכנית המתאר המקורית | צילום מסך

הנושא נידון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ושם הוסבר כי תחזיות גידול האוכלוסיה בחולון גבוהות יותר מהצפוי והתוכנית זקוקה לשדרוגים ושינויים. בעיקר בתוכניות השלד שכבר אושרו עבור השכונה החדשה ח/500 ותוכנית ח/619. גם השינוי במגמת אישורי תמ"א 38 הועלתה בישיבה, אך נראה שהסיבה המשמעותית ביותר לשינוי היא דווקא תחבורתית.

על פי אגף ההנדסה בעיריית חולון שינויים דרמטים עומדים לפקוד את העיר. הקו הירוק של הרכבת הקלה כמו גם תכנית 'מטרו' הכוללת תחנות, תכנית אגן איילון, וצירי מערכת תחבורה עתירת נוסעים. 

בשל השינוי בתוכנית, שכאמור תותאם מעתה לשנת 2040 ולא לשנת 2030, בוטלו אוטומטית כל ההתנגדויות שהוגשו לה. 

אך האם עיריית חולון לא היתה מעודכנת בכל המידע הזה כבר בשלב תכנון ח/2030? מהנדסת העירייה, אינג' מימי פלג, מסבירה: "צריך להבין שברמת העיקרון כל החשיבה השתנתה. ראשית כתוצאה משינוי של תוכנית המתאר המחוזית ושנית ממגמות של מנהל התכנון הארצי, לכן הבנו שבמתכונת הנוכחית אין טעם לאשר את התוכנית.

"כל נושא המטרו הוא חדש, הקווים של הרכבת הקלה השתנו ותוכנית ח/500 אושרו רק לאחרונה, יש לזה השפעה על חולון. לגבי מנהל התכנון, מדובר בגישה ארצית, המגמה השתנתה בעיקר בנושא ציפוף אוכלוסייה, שכיום יש העדפה לצופף פנימה ועל צירים מרכזיים. היום מסתכלים אחרת על תמ"א 38 והתחדשות עירונית, יש שאיפה להפוך אזורי תעשייה נגישים למקומות שמסוגלים לקלוט גם דיור כדי להקל על הצפיפות הצפויה, זה מידע והסכמות שלא היו בידנו לפני שנתיים".

יש תחושה של החמצה ובזבוז לאור העובדה שהכנתם את תוכנית ח/2030 במשך שנים רבות?

"אנחנו חיים במציאות משתנה ודינאמית, אנחנו יודעים שדברים קורים ואי אפשר לעצור את הזמן, לכן עלינו להסתגל לשינויים ולפעול בהתאם. כבר התחלנו לעבוד על ח/2040 ולשמחתי גם זמני האישור השתנו כאשר היום הוועדה המחוזית מאשרת תוכניות בזמן קצר יותר לכן אני צופה ש ח/2040 תאושר תוך שנה, בניגוד ל ח/2030 שנמרחה זמן רב ללא הצדקה. בנוסף, כבר קראנו את ההתנגדויות על תוכנית ח/2030 ובחלקן היה היגיון ותובנות שנאמץ בתוכנית החדשה".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "הוועדה המקומית קיבלה את המלצת הגורמים המקצועיים לפיה יש צורך לעדכן את תכנית ח- 2030 וזאת לאור שינויים תכנוניים ותחבורתיים כבדי משקל שחלו ממועד הכנת התכנית ועד היום, כגון: שינוי בתחזית גידול אוכלוסייה ותוספת יחידות דיור, שינויים במרחב המטרופוליני סביב חולון ותכניות משמעותיות שאושרו בחולון. בנסיבות אלו, שבהן הוחלט ממילא לעדכן את התוכנית, לא היה מקום לקיים דיון בהתנגדויות שהוגשו".