צילום: אבי מועלם

כחלק ממהלך חיובי שמטרתו להפוך את רחובות חולון לנקיים יותר, החלה עיריית חולון ביוזמה שבסופה יוסרו כל מיכלי האשפה הגדולים מהרחובות, לצורך כך היא דורשת מדיירי בנייני המגורים ברחבי העיר להשמיש את חדרי האשפה או לבנות חדשים. הבעיה: לא כל הדיירים יכולים לשאת בעול התשלום. 

לאחרונה הודיעה עיריית חולון כי תפעל להעלמת מכלי האשפה 'צפרדע' שנמצאים ברחבי העיר ותקדם מטמוני אשפה וחללי אשפה בבניינים פרטיים על מנת לשפר את נקיון ומראה הרחובות. על מנת לעשות זאת הבטיחה לסייע לבעלי המבנים לקבל אישורים לבניית חדרי אשפה, אך האישור הוא רק ההתחלה. בניית חדש אשפה בניין מגורים עולה כסף ותופסת מקום, על כן יש להשיג את הסכמתם של כלל דיירי הבניין, וכמובן שיתוף פעולה מצדם, כיוון שעליהם לקחת חלק במימון העבודות.

בשלב ראשון החל לפעול הפרויקט העירוני בשכונת קרית שרת ומכתבים רשמיים נשלחו לדיירי השכונה. על פיהם, בבניינים בהם קיים ביתן אשפה יש לפתוח את הביתן בהקדם, לדאוג לניקיון, דלת תקינה, ניקוז פעיל, רשתות לפתחי אוורור, תאורה ולהכשיר את דרך הגישה על מנת לאפשר פינוי תקין.

במכתב עודכנו הדיירים כי עליהם לבצע את הפעולות תוך 60 יום מקבלת ההודעה וכי התעלמות מהדרישה היא עבירה על חוק העזר.

במודעה שנתלתה מחוץ לבניינים נרשם כי יש להזדרז כיוון שמכולות האשפה האזוריות יפונו מהשטח הציבורי בקרוב ובמקומן יחולקו פחים לבניינים. עוד נכתב כי צוות מקצועי מטעם עיריית חולון עומד לרשות הציבור, וניתן להתייעץ עמו בבניין העיריה בשעות וימים מסוימים.

מכולות האשפה לפני ואחרי | צילום: דוברות עיריית חולון

"זה אולי נשמע פשוט אבל זה ממש לא" אומר חבר ועד בניין ברחוב משה שרת ומסביר: "יש לנו בבניין אנשים מבוגרים ועולים חדשים שבקושי משלמים את דמי הוועד הקבועים, לניקיון ותחזוקה. כשיש פיצוץ בצינור מים או תקלה בתאורה של הבניין אנחנו בבעיה רצינית, כמעט ואף אחד לא מוכן לשלם שקל יותר מדמי הוועד הקבועים".

לבניין שלכם יש חדר אשפה?

"כן, אבל הוא לא בשימוש שנים. הוא מלא באופנים וקרמיקות. הדרך היחידה להשמיש אותו זה לגייס את כל הבניין ואין לי מושג איך עושים את זה". 

תגובת עיריית חולון: "סוגיית שיתוף הפעולה בין השכנים הינה באחריותם בלבד והרשות המקומית אינה מוסמכת להתערב במחלוקות בין שכנים. הדיירים יכולים לפנות לגישור, למפקחת על בתים משותפים (גוף שיפוטי מטעם משרד המשפטים שתפקידו לפתור סכסוכים בין דיירי בתים משותפים) או לכל גורם אחר שימצאו לנכון.

"יודגש, כי חוק העזר העירוני קובע, כי האחריות להימצאות ביתני אשפה בשטח בנייני המגורים חלה על הדיירים ודבר זה מופיע בדרך כלל גם בדרישות היתר הבנייה.

"לאור ההחלטה של עיריית חולון לסלק את "הצפרדעים" מהמרחב הציבורי בשל המטרדים שהם גורמים (ריחות רעים, מכשול להולכי הרגל ועוד), העירייה תאכוף את החוק לפתיחה של ביתני אשפה קיימים, שהדיירים הסבו אותם לשימוש אחר (מחסנים, למשל) ולהקמה של ביתני אשפה במקומות שהם לא קיימים. כפי שפורסם, העירייה תסייע לתושבים בכל דרך בהליך ההקמה, שדורש הוצאת היתר בנייה. העירייה גם תספק את הפחים לדיירים שיכנסו לתוך הביתנים".