אחת לחודש יוצאת משלחת מעיריית חולון לסייר בעיר. הפמליה כוללת את מנכ"ל העירייה, יוסי סילמן, מנהל מינהל תפעול ומינהלה בעירייה, אלי ארז ונציגי אגפים רלוונטיים כמו תברואה, תשתיות, גנים ונוף, פיקוח עירוני, מוקד עירוני, פניות ציבור ועוד.

מטרת הסיור, שאורכו כשלוש שעות, היא לבחון את השטח מקרוב ולבדוק לעומק תלונות, מקומות בעייתיים ותוכניות עתידיות.

טיאוט הרחובות בחולון | צילום: טל קירשנבאום

בתחילת השבוע שעבר נערך הסיור הקבוע בסימן פסח ועובדי העירייה כבר החלו להיערך לקראת החג הנקי ביותר בשנה.

"למעשה החל מיום ראשון השבוע התחלנו בתגבור של פינוי האשפה, הגזם והמיחזוריות וכן של ניקיון הרחובות", אומר ארז. "בדיוק כמו שהתושבים מנקים את הבית לקראת החג, כך גם אנחנו רוצים להגיע למקסימום ניקיון ברחבי העיר.

"אנחנו לוקחים בחשבון שלקראת החג יש יותר פסולת, מערכת החינוך יוצאת לחופש והילדים בבית, כולם מנקים וזורקים דברים ישנים, אבל גם מתחדשים, רוכשים דברים חדשים ולכן יש יותר קרטונים ופסולת".

היזהרו מדוחות
תדירות הניקיון, כך לדברי ארז, תגדל ככל שנתקרב לחג, "כל איזור מקבל יום איסוף אשפה נוסף, בחמישי ושישי. בנוסף, יש יותר מנופים לאיסוף גזם וגרוטאות, טרקטורים לניקוי שטחים פתוחים, פינוי נרחב יותר של מיכלי מחזור ודגש על טיאוט הרחובות.

"אנחנו מפעילים גם שטיפת רחובות בלחץ מים, פעולה שאנחנו משתדלים לעשות בשעות שהרחובות פחות עמוסים מבחינת תנועת כלי רכב. עובדי התברואה עובדים מאוד קשה, כאשר עובדי המשמרת האחרונה מסיימים לעבוד בשעה 17:00 בערב חג. עבודות דומות ייערכו גם לקראת החג השני".

אומרים שבתקופת החגים יש פחות דוחות, נראה את זה גם בחולון?
"לא מדויק. נכון שבנושא החניות יש יותר גמישות, אבל בכל הנוגע לפינוי אשפה אם לא יהיה פיקוח קפדני העיר לא תהיה נקייה ובתחום הזה אנחנו לא מתגמשים.

"כמובן שגם הפיקוח מעודכן בתגבור ויודע מתי יש פינוי ומתי אין, לכן הדוחות הם בהתאם. זאת הסיבה שהכנסנו גם דוחות וקנסות לקבלנים על אי־החזרת פחים, חשוב לנו שהעיר תהיה נקייה. צריך לזכור שהניקיון הזה הוא עבור כולנו, לכן אנחנו מבקשים את שיתוף הפעולה של התושבים".

מנצלים את החופש
גם במוסדות החינוך מנצלים את הימים שלפני החג, שבהם הילדים יהיו בחופש מהלימודים, לניקיון וחידוש. "התקופה מנוצלת לביצוע שיפוצים במוסדות חינוך כדי לקדם את עבודות הקיץ", מציין ארז, "מדובר בעבודות קצרות מועד בגני ילדים ובתי ספר, כאשר הסיכום עם הקבלנים הוא שהם משאירים את המבנים נקיים ומוכנים לחזרה ללימודים מיד בתום החופשה".

צילום: טל קירשנבאום

גם במועצה הדתית נערכים בשיא המרץ לקראת חג הפסח וקשה למצוא במקום עובד עם זמן פנוי. "זאת תקופה מאוד לחוצה עם המון עבודה", מסביר יו"ר המועצה, עמוס ברנס. "במקביל אנחנו כמובן משתדלים לארגן קמחא דפסחא ולהעניק תשובות לכל שאלה בנושאי הלכות החג, תחום שעליו ממונה הרב משה פרזיס".

המועצה הדתית עורכת הגעלת כלים בשישה מוקדים שונים בעיר: בבית הכנסת הגדול בשכונת אגרובנק, בבית מדרש 'עטרת חכמים' בשכונת תל גיבורים, בבית כנסת 'זכור לאברהם' בשכונת קריית שרת, בבית כנסת 'תורת משה' ברחוב אבן עזרא, בבית כנסת 'דרכי נועם' ברחוב קרית בן גוריון ובבית כנסת 'תפארת בחורים' ברחוב עין גדי. הפעילות תתקיים בסיוע רבנים בימים רביעי וחמישי משעה 10:00 ועד 19:00.

נוסף על כל אלה, משגיחי הכשרות עובדים שעות נוספות כדי להכשיר את המסעדות שמתכננות לעבוד במהלך חול המועד ומקפידים על מכירת חמץ של המסעדות שנסגרות. מכירת החמץ הרשמית של חולון תתבצע ביום שני הקרוב בלשכת ראש העירייה, מוטי ששון.

"אנחנו מקיימים את הטקס הזה מדי שנה", אומר ברנס, "וזאת הזדמנות טובה לאחל לכל תושבי חולון חג פסח כשר ושמח ושתמיד נמצא את האחווה והאהבה בינינו. זאת זכות גדולה עברנו לתת את השירות הטוב ביותר לתושבי חולון".