סקר בינלאומי חדש שבחן את היקף הברחת הסיגריות בעולם התייחס בנתוניו למצב גם בכמה ערים בישראל, בהן חולון. על פי הממצאים כרבע מכלל חפיסות הסיגריות שנמכרות בעיר מקורן בהברחות – דבר שלדעת יוזמי הסקר עלול להעיד על שימוש יתר בקרב בני נוער ואוכלוסיות מוחלשות.

סיגריות שהוחרמו | צילום: דוברות העירייה

סחר בלתי חוקי בטבק הפך למגיפה עולמית והוא תופס תאוצה גם בחולון, עם זינוק של פי שלושה בהיקפו בשנה האחרונה לעומת אשתקד.

בחולון נרשמה עלייה בהיקף ההברחות עם 24 אחוזים השנה, לעומת היקף של 12 אחוזים מכלל הסיגריות שנמכרו בעיר בשנה שלפני כן.

בראשון לציון השכנה נמצא כי כי 26 אחוזים מכלל חפיסות הסיגריות שנמכרו בשנה האחרונה מוברחות לעומת תשעה אחוזים בשנה לפני כן.

במטרה להבין את היקף התופעה, הפוגעת בעיקר באוכלוסיות מוחלשות ובבני נוער בעיר, נערך מדי שנה סקר חפיסות כדי לנסות לאתר את מקור הבעיה וחומרתה. הסקר מבוצע בידי חברת MSINTELLIGANCE השוויצרית בכ-70 מדינות ברחבי העולם ובהן ישראל.

נציגי החברה פושטים על מאות פחי אשפה בעשר הערים המרכזיות בישראל ואוספים באופן מדויק 2,000 חפיסות. דפוס הבדיקה אחיד והחפיסות נאספות מאותם פחי אשפה באופן סדרתי ומחושב. היקף המדגם בכל עיר נקבע כך שיישקף את האוכלוסייה המקומית בצורה מדויקת עד כמה שניתן.

"כחמישית מצריכת הטבק הכוללת בישראל מקורה בסחר בלתי חוקי ומדי שנה אנחנו עדים לעלייה בהיקף ההברחות", הסביר ערן גיא, סמנכ"ל קיימות וסחר בלתי חוקי בחברת פיליפ מוריס בע"מ.

"חשוב להבין שמדובר בהיקף משמעותי הנמצא בעלייה מתמדת. התופעה הכפילה את עצמה בחמש השנים האחרונות: אם ב-2013 היקפה היה 14 אחוזים, הרי שב-2018 עמדנו כבר על 27 אחוזים מכלל החפיסות הנמכרות בישראל.

"החשש העיקרי הוא כי מעבר לגידול המדאיג של התופעה שעולה לקופת המדינה כ-1.9 מיליארד בשנה, חל גידול בשימוש סיגריות ובטבק בקרב אוכלוסיות מוחלשות ובני נוער לרכוש אותם במחירים זולים יותר. חמור מכך, התופעה מהווה אמצעי מימון עיקרי לארגוני טרור ולמשפחות פשע".