האישה והמלווה בכיכר ויצמן. עם מי הצדק? | צילום: עיריית חולון
בימים האחרונים חולון סערה לאחר שתועד פקח כשהוא רושם דוח לאישה מבוגרת בכיסא גלגלים שהאכילה יונים בכיכר ויצמן. הסרטון שהופץ בכל מקום עורר אמוציות וגולשים רבים טוענים כי נעשה לאישה עוול. הפקח, מנגד, זכה בתגובה לקיטונות של קללות ובעירייה אף טוענים כי תוגש תלונה במשטרה לאחר שגולשים איימו על חייו.

גם בפיקוח העירוני מתקשים להשאיר את הסיפור מאחוריהם. מקורבים לפקח סיפרו כי הוא יצא לחופשה, חושש לפרטיותו ומרגיש כי נעשה לו עוול גדול.

"מה שמניע אותנו זו איכות החיים של תושבי חולון", אומר סמנכ"ל התפעול בעיריית חולון הממונה על הפיקוח העירוני, ארז אלי. "התפקיד שלנו הוא לדאוג שיהיה נעים לחיות כאן. אנחנו עושים את זה עם המון הסברה.

"מי שנמצא בפרונט אלו הפקחים שהרבה פעמים סופגים קללות. רוב האנשים מבינים את חשיבות העבודה אך לצערי שומעים רק את אלו שמחפשים להתנגח. הזהרנו מפני האכלת יונים, פרסמנו, הסברנו ואפילו תלינו שלטים.

"הווטרינר העירוני קבע שמדובר במפגע גורם מחלות. כשהפקח פנה למטפלת היא התעלמה ממנו, ניסתה ללכת וסירבה להזדהות, לכן הוא הזמין משטרה. הדו"ח ניתן למטפלת ולא לאישה הנכה אך לצערי זאת מלחמה על התודעה שאין לנו סיכוי לנצח אותה.

"הכי קל היה לו ללכת ולהתעלם מהעובדה שהן עוברות על החוק. הוא ראה שמצלמים אותו אבל הוא הבין שעליו למלא את תפקידו למרות אי־הנעימות".

גם ראש העירייה, מוטי ששון, העלה במהלך היום (ד') פוסט שמבהיר את עמדתו ועמדת העירייה אל מול מה שהוא מכנה 'הפופוליזם ברשתות': "כן, אני מודע לעידן החדש ולרוח החדשה שהביאו איתן הרשתות החברתיות...הבעיה היא, שבעת האחרונה יש מי שמתבלבל בין הצורך של כל ראש רשות בהקשבה לתושביו לבין הצורך לנהל עיר באופן חוקי, ולא על פי כיוון הרוח והפופוליזם ברשתות החברתיות.

ששון. "לא להיכנע לפופוליזם" | צילום: קובי קואנקס

"גורמי תקשורת שטחיים ובעלי עניין (הפכו את הסרטון) לסמל של התעמרות הרשות בתושב הקטן וחסר האונים, להפיכת האישה המבוגרת, שכלל לא קיבלה דוח, למרואיינת מבוקשת באמצעי תקשורת מקומיים וארציים, להאשמות נוראיות וחסרות בסיס כלפי הפקח". 

"עד אתמול התכוונתי אני בעצמי לשלם את הקנס מכספי הפרט ובכך לשים קץ לקמפיין העגום, שלא פוסח כמובן גם על הפקח שעשה עבודתו נאמנה ודיבר בנימוס וללא התלהמות. אלא שלאחר מחשבה החלטתי: גם אם המחיר יהיה כבד, אמשיך לנהל את העיר באומץ וביושר. וכן, ברור לי לחלוטין שבעידן הזה מדובר בהחלטה לא פופולרית, שאף תגבה מחיר ברשתות החברתיות ואולי בכלל".

נופר קררו אסלן, בתה של האחות טובה קררו שנרצחה לפני כשנה וחצי בקופת החולים על ידי מטופל, התקשתה להתעלם מהתגובות וביקשה מהגולשים להפסיק לפגוע בשמו הטוב של הפקח: "ברור לי שזאת לא דעה פופולרית, אבל נעשה לו עוול. עבורי זאת ממש תחושה של דז'ה וו, שוב כבודו של משרת ציבור הופך להפקר".