בפורומים ובקבוצות מרובות משתתפים של תושבי ראשון לציון ברשת החברתית החל בימים האחרונים גל הקורא להדיר את תושבי חולון ובת ים מאירועי יום העצמאות בעירם. לא מדובר בפוסט אחד או שניים אלא במה שנראה כגל הכפשות שמעורר זעם רב בקרב התושבים שתי הערים.

בת ים וחולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקס

באחד הפוסטים הראשונים שהועלו בקבוצת פורום תושבי ראשון לציון (קבוצה של  עשרות אלפי תושבים) נכתב: "גם השנה הזאת ייכנסו ביום העצמאות עשרות ומאות תושבי חולון ובת ים לשטח ראשון לציון ליהנות מההופעות שלנו.

"לא מספיק כל הקיץ חוף ראשון מלא בבת ימים עכשיו הם ישתלטו לנו גם על יום העצמאות וישחיטו (השגיאה במקור) את הנוער האיכותי שלנו". בפוסט נדרש ראש עיריית ראשל"צ רז קינסטליך, להורות על בדיקת תעודות זהות בכניסה לכל במת אירועים.

בפוסט אחר הוגדרה הגעת תושבי חולון ובת ים לאירועי העיר השכנה כ"נהירת חוב"תים", ובפוסט נוסף שנכתב כתגובה לאחד מהפוסטים המגנים את תושבי בת ים, נכתב: "מחפשת מנקה שהיא לא צ'חצ'חית מבת ים".

לכל פוסט כזה נלוו תגובות רבות, חלקן מלאות בכינויי גנאי כלפי השכנים מצפון (תושבי בת ים וחולון), ואחרות מצד תושבי בת ים שהשיבו מלחמה, ודרשו מנגד לבדוק תעודות זהות גם בכניסה לחופי בת ים ולא לאפשר לשכנים מדרום להגיע אליהם. ביניהם היו גם תגובות שקראו למנהלי הפורום למחוק את הפוסט מחרחר הריב.

חלק מהפוסטים שהועלו | צילום מסך פייסבוק

על פניו נדמה שמדובר בסערה אינטרנטית ותו לא, אך לאור הסטיגמה הבעייתית שהערים בת ים וחולון מנסות שנים רבות להשתחרר ממנה, האמירות הקשות גלשו גם לעולם האמיתי, והפכו לשיחת היום בעיר. 

"רוב התגובות בפוסט המקורי היו ממש כועסות, וביקשו ממנהל הפורום בראשון לציון, להוריד את הפוסט המעליב את תושבי בת ים וחולון", אומר צביקה רובין, מנהל פורום תושבי בת ים, שהוסיף ואמר: "אני לא חושב שזו הדעה של האנשים אלא סתם הטרלה, ולדעתי כמנהל פורום, בכלל לא היה מכובד לתת לזה במה".

"עצוב לקרוא פוסט הקורא לישראלים לעשות הפרדה, אמנע משימוש במילת 'סלקציה', ביום בו נחגוג הקמת מדינתנו", הגיבה לדברים גם חברת מועצת העירייה אנסטסיה סהר שבצ'וק. "אוי לנו לשכוח כי בית שני חרב בגלל שנאת חינם, והקריאה לגירוש השכנים בחגיגת יום העצמאות מזכירה, למרבה הצער, את האגדה הידועה על קמצא ובר קמצא. אנחנו לא שבטים עוינים אלא אזרחי אותה מדינה".

היא סיימה במסר לתושבי ראשון לציון: "אנחנו, בת ימים עם לב ענק, מזמינים את כל החוגגים אלינו לבמות, ומחלקת הקליטה מזמינה את כולם לבמת העולים. תבואו לעירנו, תזמינו אותנו לעירכם, ונחגוג יחד יום הולדת למדינתנו באהבת חינם ושמחה משותפת".

"לא צריך להתרגש מכל שטות שמשהו זורק, כל הקבוצות התלהבו מזה כאילו מדובר באישיות בכירה", אומר ניב כהן (19) מחולון שאת יום העצמאות ממילא מתכנן לבלות על חוף הכנרת עם חברים.

כתושב חולון לא נעלבת?
"ממש לא. זה ממילא נראה מזויף כי אף אדם עם אינטליגנציה כל כך נמוכה לא היה טורח להתעדכן מי מגיע להופעות. גם כשהוא כותב שהבתימים מגיעים לחוף בראשון כשיש להם חוף משלהם זה בכלל נשמע כמו המצאה.

"נכון שהאוכלוסיות בחולון ובת ים קצת שונות, אז לחפש עוד ריבים וסכסוכים עם ראשון זה ממש מיותר. לצערי זה הכיוון שמדינה שלנו הולכת אליו, טוקבקים חסרי אחריות ושנאת האחר. עדיף להתעלם וממילא בסופו של יום כל אחד הולך לאן שבא לו, לכולנו יש תעודת זהות כחולה וחופש להסתובב במדינת ישראל"