המחשה: shutterstock

      

אנו נמצאים בימים אלה בתוך מערכת גשמים נוספת, שתימשך ככל הנראה עד סוף השבוע. הגשמים הופכים את הכבישים לחלקים יותר, ובעקבות שעון החורף,שעות החשיכה רבות יותר. גם הראות היא לא כפי שהיתה עד לאחרונה.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, עולה כי בחורף שעבר (נובמבר 2017 עד מרץ 2018) נפגעו בתאונות דרכים 9,334 בני אדם.

עוד עולה מהנתונים, כי במהלך חודשים אלו, נהרגו 136 בני אדם בתאונות דרכים, ו־869 נפצעו באורח קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת כמעט בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים.

למעלה ממחצית הנפגעים בחודשי החורף הקודם, 5,524 בני אדם, נפגעו בתחום העירוני. 59 נהרגו בתחום הערים והיישובים ו־540 נפצעו באורח קשה.

בחולון נפגעו במהלך החודשים הללו 195 בני אדם. לשם הפרופורציות: בתל אביב נפגעו קרוב ל־700 ובבירה ירושלים למעלה מ־500.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בחורף נדרשת מכל הגורמים היערכות מיוחדת בכבישים. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך להגביר את ההסברה בנושא. צריך לעודד נהגים להכין את רכבם לעונה הקרה והגשומה, לכבישים החלקים ולהצטברות המים במקומות המועדים.

"במקביל צריכים ראשי הרשויות המקומיות להשקיע בשיפור התשתיות. בשילוב כוחות של כל הגורמים נוכל לצמצם את ההיפגעות תאונות דרכים בחודשי החורף".

כיצד תנהגו בחורף? סעו לאט: יש להוריד את מהירות הנסיעה בלפחות 10 קמ"ש ולשמור מרחק זהירות מהרכב שנוהג מלפנים; אפשרו כניסת אוויר לחלל הרכב: מומלץ להשאיר פתח בחלון כדי למנוע אדים ותחושת עייפות; לתכנן מסלול ולהתלבש בהתאם; להקפיד על היראות ועל נראות (אורות גם ביום); אורות בערפל; תקינות הצמיגים; תקינות המגבים: בנוסף, יש לוודא כי מגבי הרכב אינם יבשים וכי יש מים במיכל המגבים.