המחשה: ששאטרסטוק

סכסוך מתפללים בבית הכנסת 'עדת ישורון' בחולון ממשיך להחריף, כאשר למאבק על שם המבנה והמצלמות מצטרף סכסוך כספי וטענות לגירוש מתפללים.

בנובמבר 2018 הוחלף שמו של בית הכנסת על שם חללי צה"ל בשכונת תל גיבורים בחולון ל'עדת ישורון' על שם הרב חיים אהרון ישורון ז"ל, תושב השכונה ואביו של סגן ראש העירייה לשעבר, יואל ישורון. 

חלק מהמתפללים הביעו התנגדות לשינוי שם בית הכנסת ומאז נראה כי השקט מסרב לחזור לקהילה.

תחילה טענו מספר מתפללים כי לא הסכימו לשינוי שם המקום. ישורון אמנם הציג מסמך חתום על ידי הוועד, אך לטענתם חלק מן החתומים כלל אינם  חברים בוועד. לאחר מכן טענו מתפללים כי הוועד החליף את הצילינדר ומונע מהם לקיים תפילת שחרית כפי שנהגו וכעת מספר מתפללים גילו כי למרות ששילמו עבור כיסא לשנה שלמה, מנהלי בית הכנסת עקרו את שמותיהם. 

"יש לי 50 שנה כיסא בבית הכנסת הזה", טוען אחד המתפללים. "ויום אחד הם פשוט הוציא את התווית שלי ושל משפחתי והדירו אותנו מהמקום".

לאחרונה אף פוטר גזבר בית הכנסת ובמקביל נדרשו תושבים שהשתמשו במבנה לשיעורי תורה לשלם שכירות גבוהה יותר ב־500 שקל. 

יואל ישורון. הציג מסמך חתום | צילום: קובי קואנקס

חלק מהמתפללים החליטו כי הגיעה השעה לבדוק את ספרי החשבונות של בית הכנסת ולבחון את ההתנהלות הפיננסית של הוועד, אך לטענתם לא הצליחו לקבל גישה למידע. 

בעקבות כך, הם פנו לעורכי דין ושיגרו לוועד מכתב שבו הם מבקשים להציג בפניהם את הדוחות הכספיים של בית הכנסת, את המשכורות שמשולמות והוכחה כי אכן כל המתפללים אישרו את שינוי שם המבנה.

"יצוין כי בית הכנסת הינו מוסד ציבור דתי", נכתב במכתב. "אשר צריך להתנהל בשקיפות תוך שיתוף קהל המתפללים בקבלת החלטות ולא יעלה על הדעת כי התנהלות מרשך תביא לפילוג קהל המתפללים ובכלל זה הגליית מרשיי, על אף שאלה נוהגים להתפלל בבית הכנסת מזה עשרות שנים".

על אף פניות חוזרות ונשנות, תגובתו של יואל ישורון לא נמסרה.