"אם זה מסוכן לילדים בוגרים מה יעשו הילדים הקטנים שנדרשים לחצות את הכביש מדי יום?", שואלים הורים לתלמידים מבית הספר היסודי ביאליק בחולון, שקיבלו הודעה כי משמרות הזה"ב של בית הספר יבוטלו, בשל הסכנה הגדולה שטמונה בכביש הסמוך, בצומת הרחובות שנקר-ביאליק. 

ההחלטה התקבלה לאחר סיור של רס"ב איילת בכר ממרחב איילון, מנהלת המטה העירוני לזהירות בדרכים בעיריית חולון, יפה הראל, רכזת בטיחות בדרכים של בית הספר 'ביאליק', אביבה נאווי ומנהלת בית הספר, טלי הוכמן.

מעבר החצייה בשנקר-ביאליק | צילום: באדיבות תושבים

הקבוצה סיירה אתמול (ד') בשעות הבוקר המוקדמות בצומת הרחובות שנקר וביאליק. את הסוגיה הציפו כוחות המשטרה לאחר שבהכנות עם משמרות הזה"ב הבינו כי במקום יש עומסי תנועה, בין היתר של כלי רכב כבדים, שמסכנים את חיי הולכי הרגל ובתוכם גם התלמידים הצעירים. יש לציין כי בשנה שעברה אירעה תאונת דרכים מסוכנת בצומת, כשכלי רכב גדול התהפך ועלה על המדרכה.

בהודעה שהוציא בית הספר נכתב כי על ההורים לשוחח עם ילדיהם על הנושא ולהכין אותם לקראת יום ראשון, אז יבוטלו המשמרות. עם זאת, בקרב ההורים ההחלטה לא התקבלה בהבנה והם מתקשים להבין מה עליהם לעשות.

"יש לי ילד בן 10 שהולך לבד לבית ספר, בלי משמרות הזה"ב אני מחזיר אותו אחורה, לימים של כיתה א' שהלכתי איתו יד ביד. חוץ מזה, אם למשמרות הזה"ב המנוסים והבוגרים הדרך הזאת מסוכנת, אז לילד אחד לבד היא פי אלף יותר גרועה".

גם ועד ההורים של בית הספר קורא למנהל החינוך למצוא פתרון אחר: "אני כבר המון זמן דופקת על שולחנות ומזהירה שהמעבר הזה מסוכן", אומרת יו"ר ועד ההורים של בית הספר, בת אל ביטן, "כמובן שהאחריות להגעה בטוחה של התלמידים היא של ההורים בלבד ושלא ניתן להפיל את כובד המשקל על התלמידים שמתנדבים במשמרות הזה"ב, אבל עיריית חולון חייבת למצוא לנו פתרון אחר. לא יתכן שישאירו אותנו ללא מענה".

מעיריית חולון נמסר בתגובה:

"משטרת ישראל החליטה להפסיק את תפקוד משמרות הזה"ב במעבר חצייה אחד בלבד, שממוקם ברחוב שנקר (פינת רחוב ביאליק), בסמוך לבית הספר. החלטה זו התקבלה לאחר סיור ותצפית שנערכו במקום הבוקר, בהשתתפות נציגי המשטרה, מנהלת המטה העירוני לבטיחות בדרכים בעיריית חולון, רכזת הבטיחות בדרכים של בית הספר ומנהלת בית הספר,

ובשל עומסי תנועה, ריבוי אוטובוסים, משאיות וכלי רכב דו-גלגליים שנצפו מתפרצים לתחום מעברי החצייה ומסכנים את תלמידי משמרות הזה"ב ואת התלמידים החוצים.

מנהלת בית הספר עדכנה את ההורים בהחלטת המשטרה וציינה את החלופה המומלצת, לפיה קיימת אפשרות לחצות במעבר החצייה המרומזר שבצומת חומה ומגדל-שנקר, שנמצא במרחק קצר מהמעבר המדובר.

עוד ציינה המנהלת כי על מנת לאפשר להורים להיערך להגעה בטוחה של ילדיהם לבית הספר, משמרות הזה"ב יפעלו בצומת האמור עד יום שישי השבוע, והדגישה כי בית הספר ישוחח עם התלמידים על מהות השינוי, אך נדרשים גם הסברים של ההורים לילדיהם בנושא".