המכון הטכנולוגי HIT בחולון הוציא משלחת לאוזבקיסטן בהובלת נשיא המכון, פרופ' אדוארד יעקובוב, שנפגשה עם נציגות ממשלתית ואקדמית במדינה. במהלך הביקור תרמה המשלחת החולונית למארחים מכשיר לייצור מים מאוויר, ומלגות לימוד לבית יתומים.

הביקור בבית היתומים | צילום: המכון הטכנולוגי

המפגש נערך במסגרת ועידת 'טכלוגיה, מדע, חינוך ומתמטיקה' שהתכנסה באוזבקיסטן בשלושה מוקדים שונים, טשקנט, סמרקנד ובוכרה. במהלך ימי הכנס המשלחת, בה השתתף גם מייסד 'ווטר־גן', מיכאל רוטמן, ביקרה בבית יתומים בבוכרה ופגשה את עובדי המקום שמטפלים בעשרות יתומים ושוחחה עימם על צורכי המקום וכיצד ניתן לשפר את איכות חיי הילדים ועתידם.

המפגש הישיר עם הילדים עורר התרגשות רבה ורוטמן שיתף אותם כי החליט לתרום לבית היתומים מתקן חדש של חברת ווטר־גן ההופך אוויר למים ויכול לסייע למקום ולבריאות הילדים.

פרופסור יעקובוב ששמע מפי עובדי המקום על הקושי להצליח כיתומים חסרי כל, תרם חמש מלגות לימודים מלאות לילדי המקום. "הביקור הותיר בי חותם משמעותי", הוא אמר. "בית היתומים ממוקם בבוכרה באיזור מדברי בו הטמפרטורה מגיעה בקיץ ל־45 מעלות ומים הוא מצרך חיוני ומשמעותי באיזור.

"הטכנולוגיה והמדע הם הכלים ליצירתו של עולם טוב יותר ולשיפור איכות חייהם של כלל התושבים. גאווה לי לעמוד בראש משלחת רב־תחומית אשר מעניקה לא רק את הידע והמומחיות אלא גם את הרגש והלב".

המשלחת בטשקנט | צילום: המכון הטכנולוגי

פרופסור יעקובוב גם ניפגש גם עם סגן המושל, ג’מול נוסירוב, וראש עיריית בוכרה קארים קאמולוב, בפגישה בה הצהיר כי בכוונות ראש עיריית חולון, מוטי ששון לחתום על הסכם בעתיד הקרוב לערים תאומות. למשלחת של המכון הצטרפה גם משלחת רופאי עיניים שהגיעה להעניק טיפולי עיניים לתושבים במסגרת עמותת 'עין לציון'.

במהלך השבוע העניקו חברי המשלחת עשרות טיפולי עיניים וניתוחים לתושבים. הרבה התרגשות ודמעות אושר זלגו מעיני הרופאים, הישראלים והמקומיים, המטופלים, בני המשפחה והצוות המקומי.

מטרת הכנס היתה להפגיש מדענים ומומחים מתחומים מדעיים שונים על מנת להציג את הפיתוחים החדשניים האחרונים ולעודד שיתופי פעולה בתחומים אלה. במהלך הכינוס דנו הנוכחים בטכנולוגיות למידה, רפואה ומדע נתונים, מתמטיקה שימושית, ננוטכנולוגיה, אנליזה מורכבת ובעיות מדעיות עכשוויות.

בהמשך צפויים שיתופי פעולה נוספים בין אוזבקיסטן למכון הטכנולוגי ונקבעה כי משלחת מטעם מרכז החדשנות באוזבקיסטן תגיע לפגישות בארץ.