23 בתי עסק בחולון ובת ים זכו ביום שישי האחרון לביקור שלא ציפו לו: ביקורת מס הכנסה שערך פקיד שומה חולון. 22% מתוכם מצאו עצמם במצב לא נעים כאשר התגלה שאינם רושמים הכנסות כנדרש. התירוצים היו רבים.

ביקורת המס הגיעה בהפתעה | צילום: shutterstock

הביקורת יצאה לדרך דווקא ביום שישי, וכוונה לעסקים בתחום המסחר ונותני השירותים שלהם יש פעילות גבוהה בימי שישי. 

אחת מהן הייתה חנות פרחים שבה נערכה קניית ביקורת ותצפית. במהלך הביקורת הבחינו אנשי מס הכנסה שבעל העסק לא רושם את הכנסותיו, כמו גם הכנסות מיום קודם, ששולמו באמצעות כרטיסי אשראי בסכום של 2,415 שקלים. בעל חנות הפרחים ניסה להסביר ואמר: "אני מתכוון לרשום בסוף החודש".

בעליה המבולבל של חנות מכולת, שגם בה נערכה קניית ביקורת, לא רשם את הכנסותיו בקופה וטען בפני המבקרים בפשטות: "התבלבלתי", ולא הוסיף.

בדוכן לממכר מאכלים דרוזים, נצפתה הבעלים כשהיא אינה רושמת הכנסות בסכום העולה על 700 שקלים. לכשנשאלה לפשר הדבר, השיבה: "יש לי את הספרים בבית ואני מתכוונת לרשום בבית".

בבדיקת קופה של בעלת מכון לקוסמטיקה נמצאו שוברי אשראי בסכום העולה על 3,000 שקלים, שלא תועדו בספרי העסק. בעלת המכון התנצלה בפני המבקרים ואמרה: "אני יודעת שאני לא בסדר. אני מצטערת".

בעלת מכון אחר לקוסמטיקה, שלא רשמה בספרים שני צ'קים בסכום של 560 שקלים ו-300 שקלים, ניסתה להסביר ואמרה: "אני רושמת את הצ'קים ביום הפירעון".

במס הכנסה מסבירים שפעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת במסגרת מדיניות של הגברת פעילות האכיפה. עריכת מבצעי שטח, מסבירים ברשות האכיפה, נועדה להביא לדיווחי אמת, ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.