המפגינים מול משרד האוצר | צילום: מטה המאבק 

נציגי ועד עובדי התרבות בחולון עלו השבוע למשמרת מחאה מול משרד האוצר בירושלים, וקראו קריאות כנגד העיכוב באישור ההסכם הקיבוצי שלהם, שממתין כמעט שנה על שולחנו של הממונה על השכר. זאת, במקביל לפגישה שהתקיימה שם היום בין הנהלת החברה לפקידי האוצר.  

כ-450 עובדי התרבות בחולון, המאוגדים בכוח לעובדים, כוללים בין היתר את עובדי המוזיאונים, רשת הספריות, תיאטרון חולון, תיאטרון המדיטק לילדים ונוער, הסינמטק ועוד מוסדות תרבות ברחבי העיר.

לפני כשנה, ניסחו העובדים וההנהלה טיוטת הסכם מוסכמת על כל הצדדים, והעבירו אותה לאישור האוצר. גם מועצת העיר חולון העבירה פה אחד את רוב התקציב הדרוש להסכם לפני מספר חודשים, אולם במשרד האוצר טרם אישרו את ההסכם.  

צילום: מטה המאבק

בתחילת החודש התפרצו נציגי העובדים לכנס בחירות של מפלגת "כולנו" בראשות שר האוצר, משה כחלון, שם הצליחו להשיג ממנו הבטחה כי הוא "יטפל בהסכם הקיבוצי" שלהם.

השבוע, חמושים במגפונים ושלטים, העובדים קראו: "כחלון כחלון תתעורר, העובדים שווים יותר"! , ו"זו לא תרבות, זו הפקרות"!. 

"הגענו לכאן כדי להזכיר לשר האוצר שעליו לעמוד במילתו", אמרו נציגי הוועד. "אנחנו הרוח החיה מאחורי מוסדות תרבותיים בעלי ערך לאומי, אין עוד מוזיאון ילדים בארץ, או מוזיאון עיצוב. לא ייתכן שנאלץ להתחנן בעבור שיפור תנאי יסוד כגון עדכון שכר שלא עודכן שנים. אין סיבה שהסכם שמאושר על ידי העירייה ייקבר במשרדי האוצר".

עם זאת במשרד האוצר הבהירו כי הנושא נמצא בבדיקה כיוון שהצדדים לא העבירו טיוטת הסכם לאגף השכר והסכמי עבודה לקבלת אישור למסגרת עלות כפי שנדרש וכי אישור הממונה על השכר נועד להגן על הקופה הציבורית.

צילום: מטה המאבק

מהקואליציה הארצית להעסקה ישירה, התומכת במאבק עובדי התרבות בחולון,  נמסר: "מדובר בהתנהלות שערורייתית של משרד האוצר, שמנהל מלחמת התשה על גב העובדות והעובדים.

"מדובר בחטא כפול: לא רק שהם אינם מועסקים ישירות על ידי הרשות, גם ההסכם הקיבוצי שבא לסגור במעט את השחיקה בתנאים ובשכר שהייתה מנת חלקם כל השנים, מתעכב ללא שום סיבה מוצדקת".