בתחילת השבוע נחת מוטי ששון באילת, "לא לחופשה", הוא מדגיש. "בכל שנה מתקיים אירוע לעובדי החברה לבילוי ובידור, אחרי קיץ עמוס שבו הם נתנו שירות לעשרות אלפי תושבים. אני נוסע לחלק מהזמן, יושב ומדבר עם העובדים".

על אף שמדובר בנסיעת עבודה, אין ספק שמדובר בפסק זמן מבורך. אחרי מערכת בחירות סוערת ולילה מורט עצבים שבמהלכו נספרו הקולות והיה חשש כי חולון תלך לסיבוב שני, הצליח ששון להשיג בדוחק רב 41 אחוז שהעניקו לו כהונה נוספת בראש עיריית חולון, שישית במספר.

ששון, השבוע. "מלכלכים אותי ברמה האישית" | צילום: קובי קואנקס

חששת שהפעם זה לא יקרה?
"לא. היו לנו סקרים שבהם קיבלתי 46 אחוז, אבל מה שקורה הוא ש־60 אחוז מבעלי זכות הבחירה לא באו להצביע. היה יום חופש ואנשים הלכו בבוקר עם הילדים לטייל. הבנתי שהיתה נהירה לקניונים, ניצלו את יום השבתון לקניות. שמעתי דיווחים על גידול של עשרות אחוזים במכירות. לא יודע אם זו היתה המטרה של המחוקק".

אולי תושבים אמרו מוטי ששון בכל מקרה ראש העירייה?
"זו הבעיה שלי. לא יכול להיות שבסקרים, גם כאלה שנעשו על ידי מפלגות אחרות, נתנו לי מספרים שונים לחלוטין ובפועל הם לא באו. מיוני עשיתי סקרים ובכל מצב זו היתה התוצאה, שאני מקבל 46 אחוז מתוך 88, כי 12 אחוז אמרו שלא החליטו".

בתמונות מהמטה אחרי סגירת הקלפיות נראית טרוד.
"לא הייתי טרוד כי לא ידעתי מה אחוזי ההצבעה, אבל זה אחרי יום שקמתי ב־5:00 בבוקר והתרוצצתי כל היום. יש כמובן מתח כשעוקבים אחרי התוצאות, אבל לא היה לי ספק לרגע שאבחר".

התאכזבת או שהאחוזים לא משנים אלא העובדה שנבחרת?
"כש־60 אחוז לא באים להצביע אז כל תוצאה היא אפשרית. וכשיש כל כך הרבה מועמדים כל אחד מביא את האנשים הקרובים אליו. אנשים שהיו רגילים להצביע לי עכשיו יש להם מישהו שהם קרובים אליו, או מצויים איתו בקשרי עבודה או בקשרי חברות. יש הבדל בין מועמד אחד שמתמודד מול השני לבין מועמד אחד שמתמודד מול חמישה־שישה מתמודדים. זה לא אותו דבר".

קדנציה אחרונה?
הפעם התמודדו מול ששון לא פחות מחמישה מועמדים: אילן גזית, מורן ישראל, קרן גונן, מיקי בוזגלו ושי קינן. ששון, שרגיל כבר עשרות שנים להתמודד מול מועמד אחד לכל היותר ולגרוף את רוב הקולות, מצא את עצמו בקרב צמוד מול קינן שקיבל 9,000 קולות פחות.

הופתעת מכמות המתמודדים נגדך?
"תראי כמה רשימות הריץ הליכוד. ביבי היה בחולון בחוג בית שזה לא דבר אופייני ובעצם התחיל את מערכת הבחירות שלו בדיוק בבחירות המוניציפליות. כנראה שהוא יודע בדיוק מתי הבחירות לכנסת. המתמודדים אמרו 'מוטי ששון ממשיך לקחת בהליכה, חבל על הזמן', אבל כל אחד רוצה להכין את עצמו לקדנציה הבאה.

"לדעתי אף אחד לא חשב שיש לו סיכוי לנצח אותי", מנתח ששון. "אני מניח שכולם עושים וקוראים סקרים. אדם שהולך להתמודדות עושה סקרים. הפערים היו מאוד גדולים. התנודות היו בשוליים".

זה אומר שזו הקדנציה האחרונה שלך?
"עוד לא התחלתי את הקדנציה השישית שלי אז את שואלת אותי מה יהיה בעוד חמש שנים?".

לא צריך לקצוב כהונה?
"אנחנו חיים במדינה דמוקרטית וכל אחד יכול להתמודד וכל אחד יכול לחשוב אם הוא יכול לתרום עוד או לא. אם הציבור רוצה בו או לא רוצה בו. אם הייתי חושב שהציבור לא רוצה בי אז הייתי שוקל פעם נוספת, אבל בכל זאת עם כל הידע שיש לי ועם כל הקשרים שיש לי ועוד בעיר שנולדתי בה ולא עזבתי מעולם אז באופן טבעי אני רוצה לבוא ולתרום.

"לא פעם הציעו לי הצעות להיות שר בישראל ודחיתי אותן. אמרתי שאני רוצה להיות ראש עירייה כי זו העיר שלי ואני אוהב אותה ורוצה לקדם אותה. בכל זאת נבחרתי על ידי מגזין בינלאומי כאחד מעשרת ראשי הערים המשפיעים בעולם, במקום השני אחרי ראש עיריית טוקיו, אז זה עולם אחר".

ששון מתעקש בתוקף כי ההתמודדות על בחולון אינה ברירת מחדל מבחינתו. "הכי פשוט לבוא ולהגיד אני הולך", אומר ששון, "ברגע שאפרוש מיד משרד הפנים יקפוץ עליי, 'לך תציל רשות כזו או רשות אחרת מקריסה'. יש הרבה ראשי ערים שפרשו ופנו אליהם כמו עמרם מצנע שפרש מהכנסת והלך לירוחם כי ראה בזה ציונות ועשה עבודה יוצאת מן הכלל. הרבה ראשי ערים אומרים 'עשינו את שלנו יאללה נחיה על הפנסיה'. כרגע אני ראש עיריית חולון, נבחרתי לחמש שנים אז אין בכלל על מה לדבר".

לא מרגיש קצת שמיצית?
"מי שחושב שאי־אפשר לשפר כל הזמן, טועה טעות חמורה. צריך כל הזמן לשפר ולשפר ולשפר. האוכלוסייה משתנה, האמצעים משתנים".

"צריכה להיות משמעת"
אחד הנושאים שמטרידים את ששון ובהם הוא מתכוון לעסוק הוא היחס למרחב הציבורי. "ההתייחסות למרחב הציבורי בעייתית מצד התושבים", הוא אומר. "למשל, אני רואה שלמחרת יום פינוי הגזם אנשים מוציאים טלוויזיה, שולחן, כיסאות כאילו שלא היה פינוי אתמול. צריך להתייחס למרחב הציבורי כאילו שזה הסלון שלך, הבית שלך.

"אמרתי למנכ"ל תשמע צריך לעשות סדר, להגביר את האכיפה. אני לא מדבר על התושבים שהם מצוינים בכללותם, אני מדבר על אנשים בשוליים שלא מעניין אותם המרחב הציבורי. אני מסתכל מה קורה אפילו בבניין שלי, מישהו מתעצל ללכת לביתן האשפה וזורק את שקית הזבל שלו בפח של דברי הדואר. אנשים צריכים להפנים וצריכה להיות משמעת".

איך משיגים משמעת?
"זה לא זבנג וגמרנו אלא תהליך חינוכי. צריך להתחיל עם הילדים כמו שעם נושא המיחזור התחלנו בבית הספר. אם המצב נמשך צריך לחפש את האנשים שזורקים ולתת להם קנס. לצערי, חלק מהאנשים מבינים רק דרך הכיס".

אחד הדברים שניכר כי מכעיסים מאוד את ששון הוא ההתבטאויות החריפות שנשמעו נגדו לפני ובמהלך מערכת הבחירות. אפשר היה להניח שפוליטיקאי ותיק ומנוסה כמוהו כבר פיתח עור עבה, אבל ניכר שהפעם נחצו מבחינתו קווים אדומים. "צריך להפסיק עם השיימינג והפייק ניוז הזה.

זו רעה חולה. צריך להפסיק עם ההסתות, שאנשים מוציאים את כל הרפש שיש להם. נולדתי וגדלתי בחולון ומעולם לא נתקלתי בתופעה כזו כמו במערכת הבחירות האחרונה. הקיצוניות הזו. מלכלכים, בכל משפט מקטינים ומקטינים. אני לא מזכיר שמות, אבל יש אנשים שהאופי שלהם הוא רע. אנשים שנפגעו מפעולה כזו או אחרת של העירייה והם משליכים בוץ על כל דבר.

"יושבים ליד מקלדת ולא נותנים דין וחשבון לאף אחד, רק לרוע שיש להם בפנים ושהם הוציאו אותו החוצה. זה לא קיים רק בחולון, זה קיים בכל הארץ. משהו לא טוב עובר על החברה. יש לך בעיה? תכתוב לעירייה".

למרות כל השנים כנבחר ציבור נשמע שזה פוגע בך ברמה האישית.
"מלכלכים אותי ברמה האישית. כולנו בני אדם, לכולנו יש רגשות וכולנו גם לוקחים ללב. אנחנו בני אדם. כשאתה רואה דברים כאלה וזה חוזר על עצמו אתה אולי קצת מתחסן אבל אתה בן אדם. אני רואה מה כותבים עליי. אמרו לי למה אתה לא מגיב, למה אתה יושב בשקט? ואני מסביר שנבחרתי להיות ראש עירייה, לנהל את העיר ושאם אגיב לא אעשה.

"אף אחד לא יגרום לי לסטות מדרכי ויפריע לי לעשות את העבודה שלי. אנחנו אמנם פוליטיקאים אבל צריך לנהוג בכבוד. באנו לשרת את התושבים ואנחנו רוצים לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. לא כל דבר שאנחנו עושים הוא הדבר הכי טוב. לא כל החוכמה נמצאת בעירייה, אלא היא נמצאת גם אצל התושבים. השילוב של היכולות והכלים שיש לעירייה והתושבים יכול להביא לתוצאות הכי טובות, אבל לא כשזה לא קורה ויש רק הכפשות. אני מניח שיבוא יום ויקום מישהו ויתחיל לתבוע דיבה. דמם של הנבחרים איננו הפקר".

ששון ביום הבחירות. "הפערים היו גדולים" | צילום: קובי קואנקס

אתה חושש שההתבטאויות יכולות לגרום לפגיעה פיזית?
"כשיש אלימות בפייסבוק היא גולשת לרחוב. המרחק בין אלימות מילולית לאלימות פיזית הוא קטן מאוד. זו סכנה קיומית למדינת ישראל".

אם נשים בצד התבטאויות חריגות אולי כן צריך לשמוע את הביקורת, למשל שבעיר משקיעים יותר מדי במוסדות תרבות?
"קשקוש. עיר שמכבדת את עצמה יש בה גלריות, מוזיאונים, אוניברסיטה. חולון היתה אפורה והיום לא. היא נחשבת לעיר בינלאומית. מוזיאון העיצוב שלה מדובר בכל העולם. יש אנשים שצורכים תרבות כמו אנשים שצורכים ספורט".

העירייה בודקת מה רוצים התושבים?
"יש אגף לתכנון אסטרטגי ששם בודקים ועורכים סקרים בקרב התושבים. אין שום דבר קרדינלי. יש נושא אחד שהכניסו כשטיפת מוח שחולון לא נקייה, אבל כשבאה המועצה לישראל יפה וכשבאים תושבים מחוץ לחולון אומרים שהעיר נקייה, אבל כשמישהו עושה לך שטיפת מוח שהעיר מלוכלכת אז תראה שקית ברחוב ותגיד מלוכלך. מקצינים בפייסבוק בלי פרופורציות. כמו שאומרים החינוך לא טוב, אז איך קיבלנו את פרס החינוך? הרוע משתלט".

דוגמה מובהקת לדעת ששון היא המאבק סביב האנטנה הסלולרית ב'אורט' שעורר בחודשים האחרונים סערה גדולה שכללה הפגנות של הורים. "את הסיפור של אורט חולון ליבה כל הזמן קומץ קטן ומיליטנטי של אנשים. הסיתו נגדי בצורה מגעילה ומכוערת. למה הנושא התעורר פתאום לפני הבחירות?

"הרי מדובר באדם שהתקין לפני 30 שנה בשטח פרטי שלו את האנטנה, אחרי שקיבל את כל האישורים מהמשרד להגנת הסביבה. כל חולון מלאה אנטנות, כולל בבתים של אנשים, כולל מעל ראשו של ראש העיר. תושבים באופן טבעי מבקשים ממני להסיר ואנחנו, כמי שדואגים לתושבים, מזמינים בדיקות ואנשי מקצוע אומרים שאין קרינה. לבי עם ההורים.

"אני לא בא אליהם בטענות, הם אנשים אינטליגנטים אבל הפחידו אותם. לי לא היתה התנגדות להסיר, פניתי לכל הגורמים, אבל עשו בדיקות והראו שאין קרינה. במקום להפגין נגד הגורמים שקובעים מפגינים נגדי".

מול ההשמצות והתלונות לא בא לך להגיד 'תודה אני את שלי עשיתי'?
"האנשים הרעים הם השוליים. אני מרחם עליהם כי אלוהים ברא אותם ככה עם הרוע שיכרסם בהם בפנים. כל עוד המסה הקריטית מורכבת מאנשים חיוביים אני ממשיך".