לרגל יום המדע הבינלאומי (ה־14 במרץ) התקבצו במוזיאון המדע בלומפילד בירושלים מיטב המוחות הישראלים. אחד מהכוכבים של אותו הערב היה לא אחר מאשר טומי ויינטראוב בן ה־17, שבזכות אלגוריתם שפיתח, שמייצר אקורדים לשירים באופן אוטומטי, זכה בתחרות 'מדענים ומפתחים צעירים' ע"ש נועם כנפו.

טומי ויינטראוב | צילום: קובי קואנקס

בחודש מאי הקרוב, בפיניקס אריזונה, ינסה הטאלנט החולוני לשחזר את ההצלחה בתחרות הבינלאומית של Intel-ISEF.

הזכייה אמנם ריגשה את ויינטראוב הצעיר, אך כבן למשפחה של ממציאים ומפתחים, הוא חייב לשמור על פאסון. אחרי הכל, כבן למשפחה של מדענים, הרף אף פעם לא יותר מדי גבוה.

הכלל: לא לפחד מהלא נודע
עבור אלה שהשם עדיין לא מצלצל להם מוכר נספר להם שיונתן, אחיו הבכור של טומי, הוא חלק מצוות המייסדים של SpaceIL, החללית הישראלית הראשונה 'בראשית', שעושה כרגע את דרכה לירח.

אחותו, נעמה (28), ממציאה פטנטים רפואיים מסווגים, חוקרת את הקשר בין הספורט למדעי המוח ומפתחת סטארטאפים בתחום הרפואה הקלינית. ויש גם את ה'בנימין' של המשפחה, בארי (13), שממציא פטנטים פרקטיים ופעיל חברתי בעיר חולון.

האח יונתן (מימין) ונשיא המדינה ראובן ריבלין | צילום פרטי

טומי, תלמיד תיכון 'אילון', מספר כי החיבור אצלנו למדע מתחבר לאהבה אחרת שלו, לאמנות: "אחותי שמנגנת בחליל צד חשפה אותי להרבה מוזיקה, היא היתה המדריכה שלי בחווידע ומאוד השפיעה עליי.

"אני מנגן בפסנתר וחיפשתי תחום שבו אוכל לשלב בין מוזיקה למדעים. האלגוריתם שהמצאתי מייצר אקורדים באופן שעד היום נוצרו רק בתהליך אנושי. מכניסים מלודיה ומקבלים אקורדים. כשהשמעתי את זה לאנשים הם לא יכלו לבחור מה הם אוהבים יותר, את המוזיקה שהולחנה על ידי אדם או על ידי האלגוריתמים".

בשונה מבני גילו, את שעות אחר הצהריים ויינטראוב לא מבלה בבטלה מול המחשב או בבילוי בקניון. לאחר שסיים את הבגרויות בפיזיקה, כימיה ומתמטיקה הוא המשיך לתואר ראשון במתמטיקה. "ברור שאני מוצא זמן גם לחברים ולמסיבות, כי זה חשוב לי, אבל זה בעיקר בסופי שבוע. אני יודע שיש לי הרבה אופציות ואני רוצה לממש אותן".

הייחוס המשפחתי מלחיץ?
"ממש לא, להיפך. אצלנו בבית הלחץ הוא בעיקר איך נצליח לפגוש את כולם כי כל אחד נמצא במקום אחר בעולם ועסוק בענייניו. הקשר שלי עם האחים שלי תמיד היה מעשיר.

"כשהייתי ילד קטן יונתן לקח אותי לראות את השיגור של הלוויין אופק 9. כששיגרו את החללית שלו התרגשנו מאוד, זאת גאווה ענקית, כל האחים שלי עושים דברים מדהימים ויונתן ונעמה עזרו לי המון בפרויקט שלי.

"מבחינת הלימודים שלי זה מגוון, אני מגדיר את עצמי מולטי דיסציפלינרי כי אני מתעניין במדעים ופיתוח אבל גם במוזיקה ואמנות. אצלנו בבית תמיד למדו אותנו לצאת ולחקור, לא להתעלם ממה שלא יודעים ולא לפחד מתחומים חדשים, וזה מה שאני מנסה לעשות".

עם האחים בארי ונעמה בשיגור 'בראשית' | צילום פרטי

שיחת הסלון שהביאה את החללית
עם כזה רזומה משפחתי עשיר קשה שלא לתהות איזה בית מייצר כל כך הרבה הישגים יוצאי דופן. פגישה עם אם המשפחה מבהירה כי לא מדובר במקרה. דינה ויינטראוב, פסיכולוגית עסקית, מאמינה בילדים שלה גם כשהם חולמים להגיע לחלל.

"בעבר עסקתי בפיתוח משחקי מחשב", היא מספרת. "דבר שהיה חדש בזמנו. הילדים היו חלק משגרת העבודה, ליוו אותי ולמדו את המקצוע. נראה לי ששם בעצם הכל התחיל. בעלי מהנדס אלקטרוניקה שהיה מעורב בפרויקט החץ, אצלנו כל דיון סביב שולחן האוכל הופך לניסוי מדעי.

"השיח בבית תמיד היה לנסות, אולי תצליח ואולי לא, אבל אל תפחד מאתגרים. אני זוכרת שיונתן והשותפים שלו, יריב בש וכפיר דמארי, היו בסך הכל חיילים משוחררים כשהם התחילו לחשוב על חללית ישראלית. הם היו יושבים בסלון שלנו בחולון ומדברים על זה, מעלים רעיונות וחושבים איך לגרום לזה לקרות ולי היה ברור שהם יצליחו. לא היה לי ספק".

מחלום למציאות
דינה חושפת כי הפרויקט המדהים והישראלי הזה כמעט ולא יצא לפועל, אך התושייה והאמביציה של יונתן ושותפיו הביאו אותם ליעד.

"הם רצו להתמודד עם הרעיון בתחרות של גוגל אבל זה עלה הרבה כסף. מיד ניסינו לעזור להם להכין פרזנטציה כדי לגייס את הכסף והם פנו לאיש העסקים מוריס קאהן, ברגע שהוא שמע אותם הוא שלף צ'ק וזה היה ממש ברגע האחרון.

"ההרשמה לתחרות הסתיימה בחצות וב־23:00 בלילה הם השיגו את המיון והאישורים, זה היה מדהים ומשם הכל היסטוריה. לימים קאהן גם מימן את 'בראשית', הוא האמין בהם מהרגע הראשון".

בימים אלו שוהה יונתן בכנס אייפא"ק, בו הוא צפוי לנאום על הפיתוח הישראלי, הילד החולוני שהתחיל את דרכו בהאקתונים ורצה להגיע לחלל מראה ליהודי התפוצות איך גם חלום שמתחיל בסלון של ההורים יכול להפוך למציאות.