קונים תרופה בסופר פארם? מבקרים אצל הפסיכולוג? נפגשים עם אדם אחר באופן דיסקרטי? יכול להיות שמישהו מצלם אתכם ללא ידיעתכם.

לפני כמה שנים התקבלה החלטה בעיריית חולון להציב מצלמות רחוב במטרה להגביר את ביטחון התושבים, עם זאת, תיעוד המרחב הציבורי עלול לגרום ללא מעט אי־נעימויות ועם הצבת המצלמות מתחילים להיחשף גם החסרונות של הפרויקט.

צילום המחשה: shutterstock

באוגוסט 2016 זכתה חברת מגל במכרז בשווי של חמישה מיליון דולר להצבת מאות מצלמות ברחבי העיר, ואף שבשלב זה המצלמות עדיין לא משמשות לאכיפה, הן כבר מתעדות את המרחב הציבורי בעיר.

חשוב להדגיש כי בהתאם להנחיות הרשות להגנת הפרטיות שבמשרד המשפטים, מחויבת רשות מקומית לפרסם באתר האינטרנט שלה היכן ממוקמות המצלמות. אלא שמבדיקה שערכנו עולה כי בעיריית חולון עדיין לא נהגו כך ולא פרסמו היכן ממוקמות המצלמות במרחב העירוני.

"לא ייתכן שלכל פקח תהיה גישה למידע אישי של התושבים", טוען עו"ד מימון פאר המתמחה בנושא ומקדם מאבק במספר רשויות. "אנשים נכנסים לקופת חולים, לפסיכולוג, לפגישה עם עו"ד והם בכלל לא יודעים שהם מצולמים".

לדברי עו"ד פאר, לא רק הצילום עצמו בעייתי. "המידע שנאסף נשמר למרות שהרשות כלל איננה מאושרת לשמש כמאגר מידע. על עיריית חולון לפרסם באופן מיידי את מיקום המצלמות וכיוון שהיא מתכננת להשתמש בהן לאכיפה, היא גם מחויבת להשיג את האישורים הרלוונטיים לשם כך".

עו"ד מימון פאר | צילום: דניאל אדרי
בעיריית חולון דוחים את הטענות בתוקף ואומרים כי שם פועלים לפי החוק: "ההחלטה על הצבת מצלמות בעיר התקבלה ביחד עם המשטרה לפני מספר שנים. אכן היה מכרז כדין וקצב הצבת המצלמות תלוי בהתקדמות פרויקט הסיבים האופטיים, כאשר מציבים מצלמות לפי ציר ההתקדמות.

"העירייה עדיין לא מבצעת אכיפה ומתן דוחות בעזרת מצלמות אלה וכרגע הן משמשות לטובת ביטחון ובטיחות הציבור. כאשר יוחלט לאכוף באמצעות המצלמות, העירייה תפעל בהתאם לנהלים המחייבים בנושא".