צילום: עיריית חולון


חג החנוכה ידוע גם בשמו 'חג האורים', ולא מעט פרשנים ואגדות מסבירים לנו למה. לקראת החג, עיריית חולון החליטה לחשוף את כל מה שאתם לא יודעים על תאורת הרחובות והפנסים שמאירים לנו את הלילה והערב לאורך כל השנה.

ברחבי העיר מותקנים כ־11,100 עמודי תאורה ובהם כ־14 אלף גופי תאורה. עמודי התאורה בעיר מגוונים בצורתם: עגולים, מרובעים, מתומנים ועוד ולהם גובה משתנה שנקבע בהתאם למיקום: ארבעה, חמישה, שישה, שמונה או עשרה מטרים.

בעת תכנון התאורה באיזור מסוים נלקח בחשבון נושא האחידות ובפרויקטים חדשים מותקנים כיום רק עמודים מרובעים בגובה שמתאים לתנאי הכביש. גופי התאורה מותקנים עם נורות נל"ג (נתרן לחץ גבוה), שמפיצות אור צהוב ומסוג 'מיטל הייד' שמפיצות אור לבן.

בחודשים האחרונים, במסגרת פרויקט להתייעלות אנרגטית שמקיימת עיריית חולון, משודרגים גופי התאורה בעיר לגופי תאורה בטכנולוגיית לד.

כך למשל, הסתיימה באחרונה החלפת כ־100 גופי תאורה קיימים ברחובות שכונת תל גיבורים לגופי תאורה חדשים בטכנולוגיה זו.

העבודה בוצעה על עמודי רשת חברת החשמל וכן על עמודי חשמל חדשים שהותקנו עם תשתית תת־קרקעית, כדוגמת רחוב גוש עציון. במחלקת מאור יודעים לספר כי יתרונות טכנולוגיית הלד הם בכך שמדובר בתאורה חסכונית ונעימה לעין.

קשה להאמין, אבל בכל אלה ובענייני חשמל אחרים ברחבי העיר מטפלים בסך הכל ארבעה חשמלאים שמועסקים במחלקת מאור בעירייה, וכן קבלן חיצוני שמופעל במידת הצורך.

עובדים אלה נשאלים לא אחת - מדוע תאורת הרחובות דולקת לעתים בשעות היום כאשר השמש זורחת? התשובה לכך היא שבמהלך היום החשמלאים מבצעים בדיקות שונות ואף תיקונים ולשם כך מודלקות מרכזיות המאור בעיר, מדי פעם בפעם, באופן יזום.

שאלה נוספת שמעסיקה תושבים רבים היא מהן שעות ההדלקה והכיבוי האוטומטיות של תאורת הרחובות בחולון בקיץ ובחורף?

ובכן, במרכזיות המאור קיימים שעונים אסטרונומיים שעל פיהם נקבעות שעות ההדלקה והכיבוי. התאורה נדלקת בהתאם לשעת שקיעת השמש ונכבית בעת הזריחה. זאת, למעט הגנים הציבוריים שבהם התאורה נכבית בשעה 23:00.

וכמה זה עולה לנו? בשנה האחרונה צריכת החשמל במאור הרחובות בחולון עמדה על 10,383,324 קוט"ש (קילוואט לשעה), כאשר התשלום בגין הצריכה עומד על סך 4,465,004 שקל.