מתוך 'מול כולם' | צילום: תאטרון השעה הישראלית

      

מנהלת מחלקת הורות ומשפחה בעיריית חולון, ליאת אברמוביץ, מוכרת לרבים בעיר בזכות פעילותה לקידום החינוך המיוחד בכלל ובעלי תסמונת טורט בפרט. לאברמוביץ תאומים בני 14 וחצי עם תסמונת טורט ויחד איתה הם משתדלים להעלות את המודעות לנושא ולקדם קבלה של השונה.

עכשיו אברמוביץ החליטה להעלות הילוך בפעילות ולארגן הקרנה של הצגה בנושא לקהל הרחב זאת לאחר שבמסגרת סל תרבות יצפו בהצגה כל בתי ספר היסודיים בעיר. 

ההצגה 'מול כולם' נכתבה בהשראת סיפור חייו של עודד בלייברג בן ה־16, שמתמודד עם תסמונת טורט ואף כתב ספר בנושא. ההצגה מספרת את סיפורו של מיכאל, תלמיד חטיבה עם תסמונת טורט שמחליט לפתוח דף חדש בבית ספר בו הוא לומד.

"הגעתי להצגה בהמלצתה של מנהלת סל תרבות, דיקלה טפיארו, וממש נכבשתי", מספרת אברמוביץ. "טפיארו ארגנה שבמהלך השנה כל בתי הספר היסודיים בעיר יצפו בהצגה ולכן לקחתי את הבנים שלי לצפות בה גם כן.

"הייתי סקרנית לראות כיצד הם יגיבו, וממש כמוני הם נסחפו עם העלילה. השחקנים המדהימים בבימויו של משה קסם גרמו לנו לשכוח שזאת בכלל הצגה ולאורך כל הצפייה חשנו קשת של רגשות. להפתעתי, גם מי שישב סביבנו ואין לו בהכרח קשר לתסמונת, הרגיש את אותן תחושות".

טורט היא הפרעה נוירו־פסיכיאטרית, אשר באה לידי ביטוי בטיקים מוטוריים וקוליים. בניגוד לסטיגמה, ברוב המקרים הלוקים בה אינם עושים שימוש בלתי נשלט בשפה גסה ומדובר רק במקרים קיצוניים שמאפיינים אחוז קטן מאוד.

ההצגה תועלה בשיתוף פעולה עם מחלקת הנוער בעיריית חולון ותחום השתלבות ונגישות ברשת קהילה ופנאי על במת בית שטיינברג. הציבור מוזמן לצפות בהצגה בעלות סמלית של 20 שקל ובנוסף, יערכו הקרנות לתנועות נוער וקבוצות מאורגנות.