המחשה: shutterstock

מלחמת הוועדים: ועד ההורים העירוני בחולון ערך בחירות לפני כחודש, כאשר חודשים לפני כן כבר הודיע היו"ר היוצא, רועי דביר, כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות עקב קבוצה שפעילה בוועד, ולטענתו מתנגחת, מקשה ומונעת עשייה חיובית. עכשיו, לאחר שנבחרה יו"ר חדשה, מתרבות הטענות כי כוחות פורשים מייצרים התנגדות מבחוץ.

המתמודדת היחידה לתפקיד היו"ר בבחירות האחרונות הייתה יו"ר ההורים בבית ספר 'ישעיהו', בת אל בן דוד, פעילה חברתית בעיר וחברת ועד דומיננטית שסייעה במספר מאבקים בישעיהו ובבתי ספר אחרים שפנו לעזרתה. בן דוד אמנם לא פוליטיקאית באופייה, אך ועדים רבים ביקשו להכיר לה תודה והביעו בה תמיכה, וכך היא הצליחה לעבור את אחוז החסימה והתקבלה לתפקיד למרות התנגדויות.

לטענת גורמים בוועד, דביר (המשמש כיו"ר ועד ההורים בבית ספר 'אשלים') ומספר ועדים נוספים החליטו ימים ספורים לאחר בחירתה של בן דוד, שלא להצטרף לוועד העירוני והקימו ועד עצמאי. בתי הספר הפורשים הם 'הרצוג', 'עתידים', 'נבון', 'הראל', 'תיכון קריית שרת', 'חט״ב אלון', 'חט״ב ארן', 'תיכון קוגל', 'ניצנים', 'שמיר', 'ביאליק', 'מגינים', 'הס', 'אשלים' ו'אמירים'.

בנוסף נטען כי הקבוצה פנתה לוועד הארצי בבקשה להכיר בהם כוועד רשמי, אך טרם התקבלה תשובה רשמית בנושא. "קוראים לזה חרם ואין דרך אחרת להסביר את זה", טוענת חברה בוועד המכהן. "אנשים שאמורים לשמש דוגמה ומופת לילדים מחרימים ועד שנבחר כחוק ובאופן דמוקרטי.

"פנינו לחלקם, שבכלל לא מכירים את הוועד הנבחר, והם טוענים שהם מתחברים יותר ל'אג'נדה' של היו"ר הקודם. אז למה הוא לא התמודד? מינהל החינוך חייב להתערב כי למנהלות אסור בכלל לקחת חלק בזה. בושה וחרפה שדבר כזה קורה בעיר הילדים, זה מביך וזה רק מראה למה ילדים חושבים שחרם הוא צעד לגיטימי".

רועי דביר יו"ר הוועד לשעבר: "אני מכחיש את הנאמר בכתבה ואיני מעוניין להגיב".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מינהל החינוך העירוני מכיר אך ורק בוועד ההורים העירוני הרשמי, שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ועובד מולו בצורה סדירה ובשיתוף פעולה מלא. כל אחד ממנהלי בתי הספר בעיר עובד מול ועד ההורים הבית ספרי שלו ולא מול ועד ההורים העירוני, כך שלא סבירה הטענה כאילו הם מעודדים התאגדות מקבילה.

"בכל מקרה, מנהלי בתי הספר מודעים להוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך, שרק ועד הורים עירוני שנבחר בבחירות דמוקרטיות על פי כל הנהלים הוא הגוף היחיד המייצג את הורי התלמידים בעיר".