תושב חולון, בשנות ה־40 לחייו, ניצל את העובדה שאחיו דומה לו והשתמש בתעודת הזהות שלו מספר פעמים בכדי לנסות להתל במשטרה, ובכך להימנע מענישה פלילית. בשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום.

המחשה: באדיבות משטרת ישראל

תחילתו של סיפור לפני כארבעה שנים, אז נסע תושב העיר באיזור תל אביב כשהוא מסיע ברכבו שוהה בלתי חוקי, תושב הרשות הפלסטינית.

במהלך הנסיעה נעצר הגבר על ידי המשטרה וכשהתברר את מי הוא מסיע, הוא הועמד לדין ורשיון הנהיגה שלו נשלל לשלוש שנים. למרות השלילה והענישה על תנאי שעמדה נגדו, המשיך הנאשם בשגרת יומו, כשהוא מחליט לנצל את העובדה שאחיו דומה לו ותעודת הזהות שלו ברשותו, למקרה שיצטרך להזדהות בפני שוטרים בעתיד.

ואכן, לפני כשנה נסע הגבר בכביש גהה ונעצר על ידי המשטרה כשהוא נוהג ללא חגורת בטיחות. כאשר ביקש ממנו השוטר להזדהות, שלף הגבר את תעודת הזהות של אחיו ואף מסר לו את הפרטים של האח ולא את פרטיו האישיים. השוטר נפל בפח במקרה הזה והקנס והנקודות נרשמו לחובת האח.

מספר חודשים לאחר מכן, שוב הסיע הגבר שב"ח. על פי האישום, במהלך הנסיעה נעצר הרכב לבדיקת משטרה אך יושבי הרכב עוררו את חשדו של השוטר.

גם הפעם, כמו בפעם קודמת, הזדהה הגבר בשמו של האח והציג את תעודת הזהות שלו. הפעם החשד של השוטר היה גדול יותר ולאחר בירור מעמיק התברר כי מדובר בתעודת זהות שאינה שלו. אז גם התבררה השיטה שבאמצעותה התחמק הנאשם מעונשי מאסר וקנסות כבדים.

בשבוע שעבר, כאמור, הוגש נגדו כתב אישום בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתחזות. לאחר בירור מעמיק התברר כי מדובר בתעודת זהות שאינה שלו. אז גם התברר כיצד התחמק הנאשם מעונשי מאסר וקנסות כבדים.