ניידת משטרה, צילום: אבי מועלם

לפני כשנה וחצי שבה עיריית חולון לגבות היטל שמירה באמצעות תשלום הארנונה של תושבי העיר. התשלום מיועד לממן שירות שמירה עירוני שכולל 26 פקחים עירוניים ו־14 שוטרים, שבאמצעות 5 ניידות ו־3 קטנועים מסיירים בכל חלקי העיר 24 שעות ביממה ופועלים בתיאום מוקדנים במוקד העירוני להגברת תחושת הביטחון במרחב הציבורי.

מדובר בתשלום של כ־16 שקל לכל בית אב, סכום שנגבה הודות לחוק עזר שאושר בספטמבר 2017 אך התעכב עקב אישורים שנדרשו ממשרד הפנים, משרד המשפטים והמשרד לאישור פנים, זאת לאחר שבשנת 2010 חבר מועצת העיר דאז, עו"ד שמעון חזן וחברת הכנסת יוליה מלינובסקי, ששימשה באותה עת חברת מועצה, פנו לערכאות משפטיות וגרמו לביטולה בטענה שאינה חוקית.

כזכור, עקב הביטול הופסק השירות ופורק המשמר העירוני והאישור המחודש נועד למסד את האגרה באופן קבוע, אך נראה כי גם הפעם צצים קשיים.

החוק המאפשר את גביית ההיטל הוא חוק מוגבל שיש להאריך בכל פעם מחדש והוא אכן הוארך כבר ארבע פעמים מאז 2011, אך כעת נראה כי אין מי שיאשרר אותו שוב. "בימים רגילים תוקפו של החוק כבר היה מוארך מזמן, אבל אנחנו לא בימים רגילים ואין בישראל כנסת מתפקדת ולכן אין בנמצא מי שיצביע להארכת החוק", מסביר יוגב שרביט, בעל הבלוג 'המדד המוניציפלי' ומומחה לרשויות מקומיות.

לדבריו, "הצעת ההארכה של החוק שהונחה על שולחן הכנסת ב־11 בנובמבר כבר הגיעה לוועדת הכספים, הוועדה שאחראית על אישור חוקים הנוגעים למיסים. אבל מאז הכנסת התפזרה ואין מי שיחוקק חוקי בזק ללא הסכמה רחבה".

ההיטל מאפשר את הפעלת השיטור המשולב ואם אכן עיריית חולון תאלץ לעצור את הגבייה קיימת סכנה להמשך פעילותו.

בעיריית חולון מנסים להרגיע ואומרים בתגובה כי: "משרד הפנים פרסם חוות דעת מקצועית, שמקבלת את העמדה המשפטית של מרכז השלטון המקומי, לפיה לאור סעיף הרציפות בחוק יסוד: הכנסת, ניתן להאריך את סעיפי מגבלות הגבייה בחוקי העזר העירוניים.

"בהתאם לכך (ומאחר שמועצת העיר חולון נערכה לבקשת הארכת התוקף כבר בחודש אוקטובר) הוגשה בקשה למשרד הפנים ואישורו להארכת התוקף צפוי להתקבל השבוע".