בית כנסת 'עדת ישורון'. המתפללים יפנו לערכאות אזרחיות? | צילום: קובי קואנקס

לאחר שהוחלף שם בית הכנסת, הותקנו מצלמות על המתפללים והוחלף הצילינדר, בית הדין הרבני בחולון הודיע כי הוא מושך ידיו מן המאבק על שם בית התפילה בתל גיבורים, וכי התובעים יכולים לפנות לערכאות אזרחיות.

תחילתו של המקרה בנובמבר 2018, אז נערכה חגיגה גדולה בבית הכנסת על שם חללי צה"ל בשכונת תל גיבורים בחולון כאשר שם בית הכנסת הוחלף ל'עדת ישורון' על שם חיים אהרון ישורון, תושב השכונה ואביו של סגן ראש העירייה לשעבר, יואל ישורון.

חיים אהרון ישורון ז"ל היה אדם מוכר ומכובד בשכונה ומאות הגיעו לחגיגה, ביניהם גם רבנים ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין המקורב לישורון. לפני החגיגה עלו טענות כי החלפת שם בית הכנסת נעשתה ללא אישור כל חברי ועד בית הכנסת, זאת למרות שישורון החתים את הנציגים.

אך החלפת השם היתה רק תחילתו של סכסוך ארוך וסבוך. מתפללים ותיקים מבית הכנסת טענו כי לא איפשרו להם להתמודד על תפקידים בוועד, הם סיפרו כי הותקנו מצלמות שמתעדות את המתפללים עצמם, ולא את היכל התורה כמקובל (על פי דרישת חברות הביטוח). בשיאו של העימות צילינדר הדלת של בית הכנסת הוחלף.

"כל העניין הזה חשוד וברור לי שהכל התחיל כשערערו על מעמדה של משפחת ישורון כמנהלי בית הכנסת הבלעדיים", טוען אחד המתפללים שבעבר החזיק מפתח לבית הכנסת.

המתפללים שנאלצו לעזוב את בית הכנסת פנו לבית דין רבני בטענה כי ועד בית הכנסת וישורון בראשו עושים בבית הכנסת "ככל העולה על רוחם". בנוסף, נעשו במהלך השנה מספר ניסיונות לזמן את ישורון למשפט תורה, כאשר בין היתר הוחלפו המיקום והדיין על פי דרישתו, אך לא התקיים כל דיון, לטענתם, על פי רצונו של ישורון.

יואל ישורון | צילום: קובי קואנקס

בבית הדין הרבני בחולון הבינו באחרונה כי הם לא מצליחים לספק דין צדק והוציאו מכתב רשמי שבו הם מושכים ידיהם מהמקרה ומאפשרים למתפללים לפנות לערכאות משפטיות אזרחיות. על פי המכתב ישורון "סירב לבוא בתואנות שונות ואף הגדיל לעשות בכך שביזה את בית הדין לאחר שקבע לו ג' פעמים זמן לדיון ובכל הפעמים ביטל ברגע האחרון את הדיון והתחמק מלבוא לדיון", לשון המכתב.
למרות פניות חוזרות ונשנות לא היה ניתן להשיג את תגובתו של ישורון שבעבר טען כי, "השם החדש קיבל הסכמתם ואישורם של כ־600 מתפללי בית הכנסת, ואושר בפה אחד על ידי כל חברי ועד בית הכנסת. מצלמות האבטחה הותקנו על פי חוות דעת מקצועית של מומחי אבטחה בכל שטח בית הכנסת שבתוכו 14 ספרי תורה יקרי ערך – מפני ניסיונות חבלה או גניבה".