יונה מלקטת פירורים בכיכר סטרומה | צילום: קובי קואנקס

אגף הפיקוח העירוני הודיע היום כי מאכילי יונים ברחבי חולון עתידים לספוג קנס חמור, ושלטי הזהרה בנושא ניתלו במוקדים בהם נוהגים אנשים לפזר את יתרת פירורי הלחם שברשותם. "האכלת יונים מהווה מטרד משמעותי", נכתב שם. ומהווה מפגע תברואתי לבני האדם".  

על פי ההודעה האכיפה תתוגבר בעקבות פניות תושבים, כאשר עיקרן מתייחסות לאזורים מרכזיים כגון: כיכר ויצמן, כיכר סירן, מרכז מסחרי קריית שרת (רח' קרן היסוד) וכן פינת הרחובות דוד אלעזר ופנחס אילון.

היום (יום ג') הוצבו שלטים האוסרים על האכלת יונים על מנת לחדד את הנושא לתושבים. "לרוב מדובר בתושבים מבוגרים, אשר אינם מודעים לנזק הסביבתי שנגרם, כתוצאה מפיזור לחם יבש וזאת למרות שבעבר ניתנו מספר פעמים הסברים בנושא. מאכילי היונים חוזרים שוב ושוב לאותם מקומות מרכזיים ומסחריים ומפזרים שאריות מזון ליונים".

הקנס בגין האכלת בעלי חיים ברחוב ב"אופן הגורם זיהום" עומד על פי חוק העזר העירוני ("מניעת מפגעים ושמירת הסדר והניקיון") על 475 שקל. עכשיו בכוונת הפיקוח העירוני לאכוף ביתר שאת את החוק.

 כיכר ויצמן. מוקד מאכילי יונים | צילום: קובי קואנקס

הווטרינר העירוני, ד"ר ויקטור חדד, מסביר: "האכלת יונים במקומות ציבוריים כגון בגינות וכיכרות העיר מהווה מטרד משמעותי לבני האדם, בשל הנוהג שלהן להתגודד בקבוצות גדולות, תוך שהן מייצרות לשלשת ופסולת רבה.

"המטרד אינו מסתכם בלכלוך בלבד אלא מהווה מפגע תברואתי של ממש אם בשל הריח הרע בסביבת התגודדותן של היונים ואם מעצם העובדה שהלשלשת משמשת כמצע אידיאלי לגידול ולהתפתחות מגוון רחב של טפילים מעבירי מחלות זאונוטיות (שיכולות להדביק בני אדם).

"כל זאת בנוסף להרס שנגרם למתקנים השונים הבנויים ממתכות מגולוונות אשר באות במגע עם אותה הלשלשתבין המחלות המועברות דרך הלשלשת של יונים, שנושאות על עצמן טפילים  כגון קרציות, כינים ופרעושים, יישנן הסלמונלה, דלקת המוח, האורניתוזיס, קדחת הנילוס, הטוקסופלזמוזיס ועוד.

"מבחינת המדינה יונים מהוות מטרד כמטרד כמו עכברים וחולדות, ולכן האיסור על האכלת יונים במקומות ציבוריים הומי אדם הוא עניין הכרחי ובלתי נמנע".