בתוך סערת הבחירות בפורומים העירוניים של חולון ובת ים, לא היה נדיר למצוא לצד הפרסומים המביעים תמיכה במועמד זה או אחר, בקשות לקבלת שירות מבעלי עסק קטן, בדרך כלל בתחום הקוסמטיקה והציפורניים.

ההמלצות הרבות שסיפקו לא מעט גולשים הראו שבשקט בשקט, בין מרכזי התעסוקה והמסחר הפועלים ברחבי הערים, רוחש עולם שלם של עסקים קטנים שפועלים מהבית.

עסיס. "טיפולים למצוקות שבמשך השנים אני אישית חוויתי" | צילום: קובי קואנקס
תופעת העסקים הקטנים שפועלים מהבית הפכה לעניין נפוץ בעשור האחרון. המעבר ממשרדים בקניונים ובבניינים המיועדים לכך שעלותם גבוהה, אל הבית הפרטי, מהווה פתרון זול ויעיל עבור מי שאינו זקוק למרחב פעילות גדול כדי להפעיל את העסק שלו. מעניין לגלות שהרוב המכריע של נותני השירות בבית הן נשים, שמצד אחד מעוניינות לפתח קריירה ומצד שני להמשיך לנהל את הבית והמשפחה.

אופטימיות קוסמטית
לפני שנתיים הגשימה לימור עסיס, חלום ופתחה קליניקה לקוסמטיקה בבת ים. "זה היה החלום שלי לעסוק בתחום הזה", היא מספרת. "כאישה רציתי לתת מענה לנשים אחרות. במשך שנים זה לא היה ביכולתי, מבחינה כלכלית, והילדים היו קטנים. ברגע שילדיי גדלו והמצב הכלכלי האישי שלי התייצב, יכולתי להרשות לעצמי ללמוד, לרכוש ציוד וחומרים ולעסוק במה שאני הכי אוהבת.

"הרבה מהטיפולים בקליניקה, מעבר לטיפוח, הם טיפולים שעוזרים למצוקות שבמשך השנים אני אישית חוויתי. בצעירותי אמרו לי תמיד שיש לי משהו בידיים שממש מרגיע, וידעתי שיבוא יום ואנצל זאת לטובה".

למה דווקא מהבית?
"לפתוח עסק זה מאוד קשה בגלל כל העיסוק בפרסום, ובהתחלה לא בטחתי בעצמי, וחייבים לצבור ניסיון. יש הרבה הוצאות מסביב: הארנונה, השכירות וכו', והיו הרבה חששות מתוך כוונה להיות טובה בתחום. תמחור הטיפולים בהתחלה הלחיץ אותי, מה גם שרציתי להיות במחירים שיתאימו לכל סוגי האוכלוסייה, גם אלה שיש להן וגם לאלה שאין להן".

ויש גם מעבר לחיסכון?
"כן. לפתוח עסק בבית נותן את התחושה של הבית, את החמימות ואת המשפחתיות, כל לקוחה הופכת עבורי מטיפול לטיפול לחלק מהמשפחה. כמו כן כאמא יש לי זמינות לילדים ולעיסוקי היומיום. מצד שני, הגבול בין ניהול עסק וניהול בית לפעמים מיטשטש. יש ימים שאני בבית מהבוקר ועד הערב שזה לפעמים מאוד קשה אך שווה את זה".

עניין של הגשה
בחצי השנה האחרונה מעצבת נורית יחזקאל מחולון מגשי פירות. "הכל התחיל בזה שחברה טובה שלי שאלה אותי מה לקנות מתנה לחמותה לחג", מספרת יחזקאל. "והצעתי לה שאני אעשה לה מגש פירות מעוצב. היא הסכימה והתגובות שקיבלתי מחמותה היו ממש טובות, ונתנו לי פידבק לנסות לקדם את העניין הזה של המגשים. תמיד אהבתי לעצב ולסדר. זה מאוד מספק לקבל את התגובות והפרגון של האנשים שמקבלים את המגש".

יחזקאל.  מגש אחד פתח את הדרך לכל השאר | צילום: קובי קואנקס

יחזקאל היא אמא לשני בנים, בני חמש ושנתיים. "כשאני עובדת מהבית אני יותר זמינה לילדים שלי. אני בעצם מתכננת לי את היום, איך אני משלבת בתוכו גם זמן בשבילי, ללכת להתאמן ולסידורים שלי, וגם להיות זמינה וקרובה לילדים שלי ולתת להם את כל תשומת הלב שהם צריכים.

"בנוסף, הזמינות לחומרי הגלם גבוהה כשאני בבית", היא מדגישה, "יש לי שם את כל מה שאני צריכה, אם זה פירות או ציוד לעיצוב. אם לקוח מתקשר מעכשיו לעכשיו ורוצה מגש, תוך שעה אני יכולה להכין את ההזמנה, ולתת שירות מהיר בדיוק לפי בקשתו".

ובכל זאת, זה לא תמיד הכי נוח בעולם.
"לפעמים. אני זוכרת שבאיזו שבת נסענו עם הילדים לבית קפה בבת ים, לאכול ארוחת בוקר. אמנם היינו לקראת סוף הארוחה אבל אז לקוח התקשר וביקש מגש לעוד שעה וחצי, אז היינו צריכים לקום ולנסוע הביתה כדי שאספיק להכין לו את המגש. אין גבול ברור בין הזמן של העבודה לזמן הפרטי".

זה צעד שאת ממליצה לאחרים לעשות?
"כן. אני גם תמיד אומרת לחברות - תעשו מה שממלא אתכן בסיפוק גדול, זה האושר האמיתי. אם יש לכן אפשרות לפתוח את העסק בבית, זה תמיד קל יותר עם הטיפול בילדים, עם הזמינות. את קובעת את סדר היום שלך".

הפתרון הטבעי
שירי מועלם מחולון גאה מאוד בעסק לאיפור וציורי גוף שבנתה בעשר אצבעותיה. בין הגימיקים המיוחדים שלה - ציורים על בטן הריונית. "מבחינתי כל הדבר הזה התחיל לקרות כשהבנתי שאני רוצה פינה משל עצמי, ליצור את כל האהבה שיש בי למקצוע שלי. בהתחלה חשבתי על סתם משהו קטן, ואז אמרתי שאם עושים משהו, אז עושים ורצוי שיהיה גם מקצועי. כזאת אני, חושבת בגדול.

מועלם. "הנוחות והפרטיות הביאו אותי למקום הזה" | צילום: קובי קואנקס

"הנוחות והפרטיות הביאו אותי למקם את העסק דווקא בבית שלי", היא מסבירה, "ובאמת שאין נוח יותר מזה. אפילו את הפגישות העסקיות אני עושה פה. למי שחושב לפתוח עסק ביתי, אין הגדרות או טיפים, יותר עניין של תחושה והקרבה למען התחום בו אנו עוסקים. אין פה מה ללכת סחור סחור - זה להכניס את העבודה שלך בסופו של דבר לתוך הבית".

עובדת לבד
יוספה בראונשטיין היא בת ימית מיום היוולדה. את העסק שלה הקימה בשנת 2009 ובו היא רוקחת מוצרי טיפול וטיפוח טבעיים. "ההחלטה שלי לפתוח את העסק מהבית נבעה מצד אחד מטעמים כלכליים - אין הוצאות על שכירות של משרד או הוצאות נלוות אחרות.

אני מנהלת את העסק בעצמי ואיני צריכה עובדים נוספים. מצד שני יש גם את עניין הנוחות. אני יכולה לקבל מטופלים בשעות מוקדמות או מאוחרות ובזמנים שמתאימים לי. אני קובעת לעצמי מתי להתחיל את יום העבודה ומתי לסיים אותו ולא תלויה באיזה מתחם מסוים ושעות הפעילות שלו.

בראונשטיין. "דרוש הרבה מאוד אורך רוח" | צילום: קובי קואנקס

"כל הספרות והעזרים המקצועיים, ספרים, מחשב, אינטרנט - נמצאים בהישג יד ועומדים לרשותי בכל רגע נתון", היא מוסיפה. "כאשר התחלתי לייצר את מוצרי הרוקחות הטבעית שלי, הבית היה המקום הנוח ביותר להכנת השמנים והמשחות. אין צורך לנייד את חומרי הגלם ואת הכלים הנדרשים להכנה ופשוט וקל יותר להכין את המוצרים בבית. ארבע שנים אחרי, גם בני הבית מתגייסים לעזרה במקרה הצורך".

איפה עובר הגבול בין הבית לעבודה?
"אני מניחה שקשה לומר. החיים של הבית מתערבבים בחיים של העסק. קשה לעשות את ההפרדה בין הצרכים הביתיים לחיי העסק. מה שכן, כדי לנהל עסק מהבית צריך לעבוד בצורה מסודרת. חשוב לכל מי שהולך על הצעד הזה לפנות ליועץ, שיסייע בבניית תוכנית עבודה עסקית, תלוי כמובן בגודל העסק. אתה צריך להשקיע הרבה מחשבה לפני כזה מהלך כי יש עליות וירידות ודרוש הרבה מאוד אורך רוח".

הסיפור של עסק
קרן רבינר, 41, מחולון, אוהבת ספרים. ב'גשם של ספרים', שפועל כבר 15 שנה היא מוכרת, קונה ומחליפה ספרים. בפינה התרבותית שלה אין צנזורה, תראו אצלה כתבי עת בכל נושא ותחום וכן ספרים החל מרומנים רומנטיים ועד ביוגרפיות וספרי עיון היסטוריים.

 רבינר. "כמה מהחברות הטובות שלי הכרתי כשבאו לקנות אצלי ספרים" | צילום: קובי קואנקס

"תמיד אהבתי לקרוא ספרים, מילדותי אני תולעת ספרים", היא מעידה על עצמה. "אגרתי עם השנים מלאי עצום של 6,000 ספרים. ביקשו ממני באתרים מסוימים למכור ספרים וכך זה התחיל".

וזה שאנשים זרים נכנסים אלייך הביתה על בסיס קבוע, זה לא מטריד?
"אני עובדת מהבית כי אני כבדת שמיעה וקשה לי להתקבל לעבודות שונות, אז אני שמחה שאני עוסקת במה שאני אוהבת. אני דווקא שמחה שאנשים באים אליי לקנות ספרים, ואנחנו משוחחים על ספרים רבים. כמה מהחברות הטובות שלי הכרתי כאשר הן באו לקנות אצלי ספרים. הכי אני אוהבת שמחטטים במדפים, והעיניים הבורקות כשהם מוצאים ספר שחיפשו הרבה זמן, רק זה שווה את התעסוקה בנושא".

סיפור מוזר שקרה לך בתוך כל האינטראקציות שהיו לך?
"הייתה סופרת מסוימת, שכתבה כמה ספרים בשנתיים האחרונות ונראתה לי מאוד מוכרת מהתמונה בפרופיל הפייסבוק שלה. שאלתי אותה מה היה שמה לפני הנישואים, ואז התברר לי שלמדנו יחד בתיכון ואפילו היינו חברות".

ומה את ממליצה למי שעומד בפני צומת דרכים בהחלטה האם לפתוח עסק כזה?
"תעשו מה שאתם אוהבים ותיהנו מזה, אין משהו יותר מספק מזה".