הילדים ברחבת העירייה | צילום באדיבות ההורים

12 בוגרי בית הספר הממלכי דתי ישורון בחולון, הגיעו היום אל בניין העירייה במחאה על כך שלא ניתנת להם האפשרות ללמוד בחטיבה עליונה דתית שאינה מפרידה בין בנים ובנות, ומתאימה לאופי הדתי שלהם. 

תלמידי בית הספר ביקשו עם סיום הלימודים לעבור למדור הדתי ב'מקווה ישראל', אולם עיריית חולון סירבה לאשר להם לימודי חוץ בטענה כי יש מקום בבתי ספר דתיים בעיר, למרות שהתלמידים מתעקשים שזה לא נכון כיוון שכל בתי הספר העל יסודיים הדתיים בחולון מפרידים בין בנים לבנות. לאחר קיץ ארוך של מחאה שלושה תלמידים מצאו פתרונות, כאשר חלקם פנו למסגרות חילוניות ותשעה תלמידים נותרו ללא מסגרת.

ביום הראשון של פתיחת שנת הלימודים הם התייצבו לתפילת במחאה במקווה ישראל, אך כשבמנהל החינוך סרבו להתרגש התלמידים נקטו צעד יוצא דופן.

הבוקר (ה') כחלק מהמחאה, הם הופיעו בבניין העירייה עם משחקי קופסה ותיק בית הספר. תוך זמן קצר דרש מהם שומר בניין העירייה להתפנות ואף הזמין את המשטרה. כשהשוטרים הבינו כי מדובר בקטינים שפועלים על דעת עצמם עקב סכסוך מתמשך הם שוחחו עימם ולאחר מכן ליוו אותם מחוץ לבניין. התלמידים חסרי האונים החליטו לפרוש מחצלת ברחבת חצר בניין העירייה וישבו שם לאכול ארוחת בוקר.

"אף אחד ממנהל החינוך לא טרח לפנות אליהם. אף אחד לא דיבר איתם על המצוקה שלהם ובטח שלא נשלח קב"ס שיברר למה תשעה תלמידים עדיין לא פתחו את שנת הלימודים", סיפרה אם של אחד הילדים, מירי שם טוב.

מדוע שלחתם אותם לשם?

"אנחנו לא שלחנו אותם, זאת היתה החלטה שלהם כי הם חסרי אונים. אנחנו כמובן אישרנו להם, אבל כולנו אנשים עובדים, מה יכולנו לעשות? אין להם מסגרות אז אנחנו לוקחים אותם לבניין העירייה עד שימצאו להם פתרון".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "הבוקר הגיעה לבניין מינהל החינוך קבוצת הורים וילדים, שהחלה להתפרע, תוך שהם צועקים ומשמיעים מילים קשות. משלא חדלו ממעשיהם והפריעו לעבודה השוטפת, הוזמנה למקום ניידת משטרה, הם התבקשו לצאת מחוץ לבניין אל רחבת הדשא הסמוכה וכך אכן נעשה.

"לגופו של עניין, בשלושת זרמי החינוך המוכרים – הממלכתי, הממלכתי-דתי והחרדי – אין 'תתי זרם' ועובדה זו נכונה בכל הארץ. לפיכך, אין תת זרם חינוך ממ"ד נפרד (לבנים ולבנות) ותת זרם חינוך ממ"ד מעורב. הרוב המכריע של בתי הספר הממ"ד בכל הארץ לומד בהפרדה בין בנים לבין בנות, וכך נעשה גם בחולון – וזאת בהתאם לרצונה של אוכלוסייה זו.

"יצוין, כי לפני שנים בית הספר הממ"ד בחולון היה מעורב ולבקשת ההורים הוא הופרד לבנים ולבנות. מאחר שחולון מספקת מענה הולם וראוי לחינוך הממ"ד, לא אושר לתלמידים אלה ללמוד מחוץ לעיר".