המאבק נגד תשלומי הרשות בחולון מחריף. עו"ד מטעם ההורים, המוחים נגד תשלומי הרשות, שלח השבוע מכתב לעירייה, ובו דרישה להפסיק ולשלוח את שובר התשלומים לבתי התושבים. "אנחנו לא נפסיק עד שעיריית חולון תפנים שכספנו אינו הפקר" אומרים מובילי המחאה.

צילום המחשה: shutterstock

ההורים, שהתאגדו מבתי ספר שונים בחולון ובהובלת המשמר החברתי חולון, לוקחים חלק פעיל במאבק ארצי נגד תשלומי הרשות. בעבר הצליח המאבק להביא לפיצול תשלומי הרשות מתשלומי החובה, אך מובילי המאבק לא מסתפקים בכך. כעת הם דורשים מעיריית חולון להפסיק לשלוח את שובר תשלומי הרשות  במסגרת שובר גבייה מנהלי אחיד. תשלומי הרשות כוללים השאלת ספרים, קרן קר"ב והנהגת הורים.

המוחים מסבירים שהבקשה נובעת ראשית מכך שהדבר אסור על פי חוק וגורם להטעיה ותחושה שמדובר בתשלום חובה, ושנית כיוון שהשובר האחיד מונע מהורים לשלם על חלק מהשירותים ולוותר על אחרים.

השבוע שלח עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך מכתב בהול למנהל החינוך, אגף הגבייה והמחלקה המשפטית של עיריית חולון, בדרישה לחדול משליחת השובר.

במכתבו טען כי מדובר במהלך לא חוקי, ועיריית חולון כבר נדרשה לסוגיה בתביעה שהוגשה נגדה בשנת 2014. "לאחרונה פנו אלינו הורים נוספים אשר עושים כנגדם שימוש באמצעיים מנהליים לגביית תשלומי רשות בניגוד לדין... מכתבים אלו אינם חוקיים, ואנו מצפים שהעירייה תבהיר שתחדל מלעשות בהם שימוש", לשון המכתב.

ליאורה פור | צילום: אלבום פרטי

עו"ד הריימן מציין שהסכום היחיד אותו יכולה הרשות לגבות הוא דמי ביטוח תאונות אישיות על סך 49 שקל, וכל תשלום אחר נתון לשיקול הדעת של ההורים, זאת בהתאם להחלטת ועדת החינוך של הכנסת.

"מבקר העירייה כבר המליץ לעיריית חולון לחדול מהגבייה הזאת אבל לאף אחד לא אכפת", אומרת יו"ר המשמר החברתי בחולון, ליאורה פור ומוסיפה: "לצערי יש גורמים שחושבים שאנחנו נתייאש או נסתפק במועט, אבל אין לנו שום כוונה לעצור. כספי ההורים אינם הפקר ועיריית חולון לא יכולה להכניס יד לכיס של משפחות שלמות".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: 

"לגבי המכתב - עיריית חולון השיבה לפונה כבר לפני כשנה והסבירה כי מדובר בהתראות טרם נקיטת הליך משפטי אודות שירותים שהקטינים צרכו עפ"י רישומי העירייה וכי אין מדובר בהליכי גבייה מנהליים (מצ"ב התשובה שתישלח אליו לאור הפנייה העכשווית).

לגבי שוברי התשלום - העירייה שלחה שני שוברים מחוברים זה לזה עם הפרדה ברורה ביניהם, כאשר היה מצוין בפירוש תשלומי חובה ותשלומי רשות. לכל שובר היה מספר אחר וסכום אחר ואפשר היה לשלם כל אחד מהם בנפרד. מי שלא מעוניין לשלם את השובר בעבור הפעולות המוגדרות כ"רשות",  אינו חייב לעשות זאת למרות שקיבל את השובר.

במידה שתושב מעוניין רק באחד או שניים משלושת שירותי השירות, הוא יכול להתקשר לעירייה ולשלם רק עבור השירות שהוא מעוניין בו ולא לשלם את שובר תשלומי הרשות כולו".