במסגרת לימודי המשק החקלאי במקווה ישראל, נדרשים תלמידים שבחרו במגמת ענף גידולי שדה ללמוד לנהוג על טרקטור וטרקטורון. 20 אחוז מהנבחנים הן דווקא בנות, ובמקווה מסמנים את העניין כתופעה שרק גוברת.

בשדות ובלי מזגן. חכים והבנות על הטקרטור | צילום: קובי קואנקס

"לבנות אין שום רתיעה מהנושא, להיפך", מספר מנהל המשק החקלאי בכפר, יהודה חכים. "כיף לראות אותן מלאות ביטחון כשהן ניגשות ללימודים. העבודה מצריכה יכולת להשתמש בכלים חקלאיים על מנת לחרוש, לזרוע ולהכין שטח לזריעה. הן צריכות לדעת לעבוד עם מכסחות דשא, טרקטורונים שקל להגיע איתם לשטח, וכמובן טרקטור".

הלימודים מתחילים כבר בכיתה י', ומעל גיל 15. "כן. כבר בגיל הזה, עוד לפני שהן בכלל לומדות לנהוג על רכב", מסביר חכים. "כך שטרקטור זה הכלי המונע הראשון איתו הן מתמודדות. אנחנו מכשירים כ־50 נהגים מדי שנה ו־20 אחוז מתוכם הן בנות. כל הזמן מדברים על שוויון, בכפר שלנו אין הבדלים, הבנות מסוגלות לעשות הכל".

צילום: קובי קואנקס

גם טליה צפריר, תלמידת כיתה י', מסכימה עם ההנחה הזאת: "השמש, המאמץ וגם הסטיגמה לא מפריעה לי להתייצב בשעות הבוקר המוקדמות ללימודי נהיגה.

"בכפר יש המון אפשרויות שונות ומאוד רציתי את הענף הזה, דווקא בגלל הטרקטורים. ברור שבהתחלה זה נראה מאיים אבל הקבוצה מאוד מפרגנת ואחד נותן כוח לשני. צריך ללמוד לתפעל את הטרקטור, לעבור מסלול מורכב וכמובן להתמודד עם משיכה של עגלה".

זה לא מסובך לעלות על טרקטור עוד לפני שעליתן על רכב?
אודל פיין בת ה־17: "ממש לא, גם אם חם אנחנו תופסות שיזוף יפה וממשיכות. מרוב התרגשות שום דבר לא קשה ולא מסובך, ברגע שלומדים זה ממש פשוט. עם הטרקטור אנחנו יכולות להביא ביצים מהלול, לחרוש ולעזור במשק, זה ממש כיף ושווה כל רגע".

"סטיגמות לא מעניינות אותנו", מסכמת סיוון פנחסוב. "ברגע שאני רוצה משהו זה מה שקובע עבורי. אח שלי למד במגמה הזאת וזה היה החלום שלי. במשפחה כבר צוחקים שהרישיון הבא שלי יהיה על מטוס אבל בינתיים עברתי תאוריה לנהיגה על רכב אז זאת כבר התחלה".