עיריית חולון תפצה הורים לילדה כבדת שמיעה, שטענו כי הגן שבו היא מתחנכת הונגש רק שלושה חודשים לאחר פתיחת שנת הלימודים.

גן הילדים הושבת | צילום המחשה: shutterstock
את התביעה הגישה המשפחה באמצעות עו"ד מימון פאר לבית משפט השלום בתל אביב, והיא נוהלה בדלתיים סגורות עקב גילה הצעיר והרקורד הרפואי הרגיש.

על פי כתב התביעה, בחודש מאי 2018 שובצה הילדה בת הארבע בהמלצת ועדת שילוב, בגן ילדים רגיל, אך רק לאחר חופשת החנוכה הסתיימו עבודות הנגשת המבנה עבורה.

הוריה של הילדה טענו כי העירייה כשלה בהנגשת המבנה, זאת למרות כל האישורים והתקציבים הנדרשים שהוקצו לנושא. עוד טענו כי הבקשה הועברה בסוף חודש מאי, אך נשלחה למשרד החינוך רק בסוף חודש יולי.

האם סיפרה בכאב כיצד במשך חודשים ארוכים ישבה בתה בגן עם "עיניים ריקניות", כאשר היא לא מצליחה להבין את צוות הגן והילדים, ולמרות פניות חוזרות לא נמסר מהעירייה צפי לסיום עבודות ההנגשה מטעם מינהל החינוך.

עו"ד מימון פאר | צילום: דניאל אדרי

להגנתה, העירייה הסבירה כי מדובר בהליך מורכב שכולל סיור עם קלינאית תקשורת ואנשי מקצוע נוספים, וכי רק בסוף חודש אוגוסט העביר משרד החינוך הרשאה תקציבית להתאמת המבנה.

עוד טענה העירייה כי ההנגשה כללה החלפת מזגן, גופי תאורה, התקנת תקרה אקוסטית ופירוק הרצפה הקיימת, ועל כן העדיפה העירייה לבצע את העבודות במקביל לחופשת חנוכה.

"על פי חוק זכויות לאנשים עם מוגבלויות חייבת העירייה לבצע הנגשה של מוסד חינוך מיד עם היוודע לה על כי באותו מוסד ילמד תלמיד בעל מוגבלות", טוען עו"ד פאר. "עיריית חולון התמהמהה, דבר שהסב לילדה ולהוריה סבל רב".

למרות הטענות הקשות הצדדים הגיעו לפשרה שקיבלה אישור פסק דין משופט בית המשפט השלום, עזריה אלקלעי. העירייה הסכימה לשלם למשפחת הילדה 7,500 שקל.

מעיריית חולון נמסר: "העירייה השקיעה בהנגשה סכום כפול מזה שהעביר משרד החינוך. ההנגשה בוצעה 3 חודשים לאחר תחילת שנה"ל וזאת בשל המועד המאוחר שבו התקבלה הרשאת משרד החינוך והקשיים הכרוכים בהליך ובביצוע.

"יצוין, כי התביעה הסתיימה בהסדר בהסכמה בין הצדדים, ולפנים משורת הדין, ומבלי שנקבעה כל אחריות כלפי העירייה".