המחשה: דוברות כיבוי אש

ביום שישי לפני כשבוע פרצה שריפה בבית ברחוב יטבתה בחולון. למקום הגיעו צוותי כיבוי ומשטרה אשר החלו מיד בפעולות משולבות שכללו את סגירת הזירה, חילוץ מהיר של לכודה בדירה, שחרור חום ועשן וסריקת הבית.

לאחר חקירה שערך במקום חוקר כיבוי אש, נמצא כי השריפה נגרמה ככל הנראה בשל כשל בסוללת אופניים חשמליים.

כדי למנוע מקרים דומים בעתיד, הרשות לכבאות והצלה פרסמה השבוע מספר הנחיות וההמלצות: אין להשאיר את הסוללה ללא השגחה בעת הטעינה; הסוללות חייבות להיות בעלות תו תקן; הטעינה תתבצע לפי הוראות היצרן; אין להשתמש במטען אחר פרט לזה המסופק עם הסוללה; אין להטעין סוללות בסמיכות לדלת היציאה או בפרוזדורי הדירה; יש להטעין את הסוללה במקום מאוורר ויש להימנע מטעינת הסוללה בחדר שבו ישנים.

כמו כן, בזמן טעינה אין למקם ליד הסוללה חומרים דליקים; אין להטעין סוללה שהתנפחה ושינתה את צורתה; יש לוודא שהסוללה לא קיבלה מכה או מעיכה; כאשר הסוללה אינה בשימוש עוד, יש להחזירה למשווק או לתחנת איסוף סוללות ולא להשליך אותה לאשפה; במקרה של דליקה יש להשתמש בחול ולא במים לשם כיבוי האש, ומומלץ מאוד להתקין גלאים עצמאיים שעשויים להציל חיים.

מהמשטרה ומכיבוי האש נמסר עוד "מתחילת שנת 2018 התקבלו דיווחים על יותר מ־70 אירועי שריפה כתוצאה מכשל חשמלי בסוללות ליתיום, על כל תצורותיהן. אנו קוראים לציבור לפעול בהתאם להנחיות הנ"ל ולנקוט באמצעי הזהירות המומלצים, למען שמירה על שלום הציבור ורכושו".