על רקע המתיחות הביטחונית של השבועיים האחרונים, תושבים רבים בחולון מבקשים לוודא כי סביבתם ממוגנת ככל האפשר מפנים את המרחב המוגן, מתעדכנים באמצעי התקשורת ומתזכרים את הילדים כיצד לנהוג בשעת חירום.

אזרחים רבים גם בוחרים להוריד אפליקציות ייעודיות להתרעות בשעת אזעקה, אך מדובר בתוכנית גיבוי בלבד כיוון שבמדינת ישראל קיימת חובת צופרי חירום בכל מקום מיושב, כך שגם תושב ללא טלפון נייד, רדיו או טלוויזיה, ידע כשהוא נמצא באזור שעלול לפגוע בו טיל.

המחשה: שאטרסטוק

בעיר חולון מוצבים מספר צופרים שמטרתם להתריע כשהעיר נמצאת בטווח הטילים, חלקם מוצבים במוסדות חינוך וחלקם בשטחים ציבוריים.

ואולם, בשבוע שעבר טענו תושבים כי קול האזעקה לא היה מספיק חזק. בין היתר התקבלו תלונות בשכונת פנחס איילון, אגרובנק, נאות רחל ובאזור התעשייה.

"זה ממש לא לעניין להסתמך על אפליקציות או שדורי טלוויזיה כי לפעמים הם מדווחים באיחור קל ולפעמים אתה נופל על אפליקציה שבכלל לא מעודכנת", אומר תושב שכונת נאות רחל. "בנוסף, במרחבים ממוגנים אין קליטה ואין לנו מושג אם יש עוד אזעקה או לא. כל הזמן ניחשנו ומרוב סטרס כל רגע דמיינו שאנחנו שומעים אזעקה".  

בשכונות קריית שרת, גרין, ג'סי כהן ותל גיבורים דיווחו התושבים על צופרים תקינים, אך לאור הבעיות באזורים השונים עלתה דרישה לבצע ניסוי צופרים בכל העי - "אנחנו חיים במדינה בה תמיד צריכים להיות מוכנים לנורא מכל". יש לציין כי בבדיקה שנעשתה במחוז דן לאחר קבלת התלונות נמצאו הצופרים תקינים, אם כי לא נערך ניסוי צופרים פעיל בעיר חולון.

מפיקוד העורף נמסר בתגובה: "פיקוד העורף אמון על הפצת ההתרעה לאזרח ומתוקף תפקידו מנטר ובודק את את כשירות מערך הצופרים באופן שוטף. נדגיש כי מלבד התרעה באמצעות הצופרים, לפיקוד העורף אמצעי התרעה נוספים שמומלץ וחשוב להשתמש כגון אתר ויישומון פיקוד העורף, רדיו וטלוויזיה. כל תושב מוזמן לפנות עם שאלות בנושא לאתר פיקוד העורף בכתובת  www.oref.org.il או למרכז המידע במספר 104".