חולון היא העיר החמישית הכי חופשית בישראל. כך קובע מדד החופש העירוני 2019 של ארגון "ישראל חופשית" שפורסם השבוע. מדובר בדוח העוסק בנושאי דת, הדתה וחילוניות על היבטיהם השונים ברחבי ערים בישראל.

מדד החופש העירוני של "ישראל חופשית" מבקש לעמוד על הפערים בין ערי ישראל בכל הנוגע לפלורליזם וחופש במרחב הציבורי. המדד בחן את מידת החופש שמאפשרות 24 הערים הגדולות בפריסה ארצית, ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר, כמו גם את מידת האכיפה או אי האכיפה של חופש זה ברמה המוניציפלית. נבדקו לעומק הסוגיות המרכזיות, שבהן אכן יש להנהגה המוניציפלית יכולת להשפיע, לקחת אחריות ולעצב את חיי התושבים.

חולון במבט מלמעלה | צילום: קובי קואנקס

כאמור, העיר חולון נמצאת גבוה במדד, משמע היא מתפקדת כעיר בעלת חופש רב באופן יחסי. היא קיבלה את הציון 57.5 (מתוך 100) כאשר בין הנושאים שנבדקו היו התקציב שמוקצה לשירותי דת, הדתה בבתי ספר והפיקוח עליו, תחבורה ציבורית בשבת, תפקוד המועצה הדתית בהקשר לכל התושבים, שירותי הדת בעיר, הפרדה מגדרית במוסדות ואירועים, מסחר בשבת, יחס לקהילת הלהט"ב, השיוויון או האי שוויון לנשים ועוד.

בהקשר לעיר נכתב כי "חולון היא אחת הערים החופשיות בארץ, ובה חיות מגוון קהילות בשיתוף. עיריית חולון תומכת בקהילה הגאה - ואף מציעה הוסטל יחודי לנוער גאה בעיר, מפעילה קו תחב"צ בשבת בלילות הקיץ לתל אביב ותומכת בבית ספר רפורמי עירוני. בעיר גם פועל אזור מסחר משמעותי בשבת. אם חולון תצטרף ליוזמת "נעים בסופ"ש", תנסח נוהל פיקוח על כניסת עמותות בבתי הספר ותציע קבורה אזרחית לתושביה, היא תוכל לטפס בקלות לראש הרשימה".

המדד מתפרסם זו השנה השנייה. הנתונים הכלליים על אודות הערים במחקר, כגון מספר התושבים היהודים והרכב המועצות, מסתמכים על פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד הפנים ואתרים ממשלתיים שונים. לא אחת, כמו בנתונים על נוהל עריכת אירועים בהפרדה מגדרית, הופנו לרשויות שאלות יזומות מכוח חוק חופש המידע. המדד נערך בפיקוח אקדמי של פרופ' עמית שכטר, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והסקר המקדים לטובת הרכב הניקוד נעשה על ידי ד"ר חגי אלקיים-שלם, סוקר ופסיכולוג פוליטי.

בניין עיריית חולון| צילום: קובי קואנקס

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית אורי קידר: "מדד החופש העירוני לשנת 2019 מוכיח לנו את מה שכולנו כבר מרגישים- לראשי הערים יש השפעה דרמטית על סוגיות רבות ומגוונות מעולם הדת והמדינה, חלקם בוחרים לקחת את העמדה המנהיגותית ולהוביל שינוי, וחלקם כנראה יצטרכו לקבל ניעור מהתושבים בעירם כדי להבין שמה שהיה הוא לא מה שיהיה.

נגמרה התקופה שבה נבחרי ציבור ברמה המקומית יכולים להסתתר מאחורי אמירות נבובות על חוסר יכולת להנהיג את העיר בגלל ממשלה כזו או אחרת שלא מאפשרת להם, ולשמחתנו גם הציבור הישראלי רואה ומגיב לשינויים האלו כל יום. בישראל בשנת 2019 אי אפשר להיות מנהיג מקומי משמעותי בלי לעסוק בסוגיות האלו, ואני מקווה שעד השנה הבאה נראה עוד שיפור משמעותי כמו שראינו השנה בתחבורה הציבורית בשבת. מנהיגים שלא יתאימו את עצמם לרוח התקופה יודחו בעתיד הנראה לעין מתפקידם על ידי הציבור שהפסיק להסתפק בסטטוס קוו עבש ולא מעודכן שפועל לרעתנו".