סמדי סגן וקלמנטיי גומניוק: לאהבה אין גיל

היא עברה להולנד לפני 30 שנה בעקבות אהבה. לפני שלוש שנים חזרה סמדי סגן (52) לארץ וגם הפעם האהבה היתה זאת שסללה עבורה את הדרך.

קלמנטיי גומניוק וסמדי סגן. צילום: קובי קואנקס

"התחתנתי עם בחור מהולנד, עברנו לגור שם ונולדה לנו בת", היא מספרת, "כשהתגרשתי לא רציתי לקרוע אותה מכל מה שהכירה אז נשארתי שם. אבל כל החיים ידעתי שאחזור לישראל וביקרתי פה מפעם לפעם". לפני שלוש שנים, במסגרת אחד מביקורי המולדת, היא פגשה בחור צעיר ששינה את חייה. "ביום הטיסה חזרה להולנד נכנסתי לחנות לקנות משהו לשתות והוא עקף אותי בתור ופתאום התחיל לקשקש איתי".

סמדי לא ידעה שאת המפגש האקראי הזה קלמנטיי גומניוק בן ה־26 תכנן זמן רב. "לאורך החופשה שלה היא כל הזמן נכנסה לחנות שעבדתי בה ותמיד הרגשתי שאני מת לדבר איתה. באותו יום לא ידעתי שהיא חוזרת לחו"ל אבל הרגשתי שזה עכשיו או לעולם לא. בדרך כלל יש לי ביטחון, אבל כשדיברתי איתה ממש התרגשתי, והצעתי שנשב לקפה. תחילה היא סירבה אבל אחר כך זרמה. הכימיה בינינו היתה מדהימה, ובאותו יום כשלקחתי אותה לשדה התעופה ידענו שזה לא נגמר כאן".

ומה עם פער 26 השנים שעומד בין השניים? "בהתחלה לא סיפרנו לאנשים, שלושה חודשים רק דיברנו בטלפון והיינו נרדמים עם הקו פתוח רק כדי לשמוע את הנשימות אחד של השני. כשסמדי סיפרה לאמא שלה היא התייצבה אצלי בחנות, ברור שהיא היתה המומה מהגיל שלי אבל דיברנו והכרנו והיום אני קורא לה אמא. אמא שלי חשבה שזה סתם משהו חולף, לאבא שלי היה יותר קשה. כקווקזי היה קשה לו לקבל אישה גרושה שלא תביא לו נכדים. נושא הילדים לא מכתיב לנו את החיים".

אילו תגובות קיבלתם מהסביבה?

סמדי: "כשהוא הראה תמונה שלי לאחותו בפעם הראשונה היא שאלה 'מי הזקנה הזאת?', היא לא ידעה שאני על הקו ושומעת הכל. אבל אני לא מתרגשת. הרבה אנשים שרואים אותנו פוערים פה, הרי יש לי בת בגילו. לנו זה לא מפריע, יש בינינו קשר שקשה להסביר במילים".

בעקבות האהבה הזאת, אגב, חזרה סמדי לישראל, לפני כשנה הם נישאו והיום הם מתגוררים בחולון, עובדים יחד ובעיקר נהנים מהחיים.

ורד ויוסי שמולביץ: התמדה, אהבה ומד"א

קשה לומר שהגורל הפגיש בין ורד ויוסי שמולביץ, אך אין ספק שלהתמדה ועקשנות היה חלק בלתי נפרד בסיפור האהבה שלהם.

ורד ויוסי שמולביץ. צילום פרטי

"אני כלכלנית בביטוח חיים ויוסי נהג", אומרת ורד, "לפני 15 שנה הוא נהג על אוטובוס וכל הזמן ראיתי אותו, אך לא העזתי לגשת אליו. אחרי כמה זמן הוא נעלם וכששוב נפגשנו הוא היה נהג מונית. לקחתי קבלה ובאותו יום אמרתי לחברה בעבודה שנסעתי עם בעלי לעתיד".

כדי להשיג את העתיד שעליו חלמה יצאה ורד לחקירה סמויה. "התקשרתי לכל משפחת שמולביץ שקיימת בחולון עד שהגעתי לסבתא שלו, רק ידעתי שקוראים לו יוסי אז אפילו לא הייתי בטוחה שזה האדם הנכון. היא נתנה לי את המספר שלו וענתה בחורה צעירה, לרגע חשבתי שהוא בכלל נשוי ואמרתי לה שקוראים לי ענת ולמדנו יחד, אבל כשהיא פנתה לאמא שלה הבנתי שהוא גר עם ההורים אז יש עוד סיכוי".

אבל גם אחרי השיחה הראשונה יוסי לא הבין את המסר, ואילו ורד נאלצה להתמיד. "שכנעתי אותו לעשות איתי הליכות, הייתי מחכה ליד התחנה ויוצאת רק כשהמונית שלו היתה מגיעה ובעצם מחזרת אחריו. זה לקח הרבה זמן אבל בסוף זה קרה - היום הוא הולך איתי ברחוב כאילו יש לו את בר רפאלי ביד. לפני שש שנים התחתנו וכל רגע שאנחנו מסתכלים אחד על השני אנחנו מבינים איזו אהבה גדולה יש לנו".

בין התחביבים המשותפים של בני הזוג, הם גם מספיקים להתנדב יחד במד"א וכבר מזמן הוכתרו כזוג המלכותי של התחנה.

"אני התנדבתי כנערה וכשהכרתי את יוסי חזרתי וסחפתי אותו איתי. לפני שלוש וחצי שנים הוא סיים קורס חובשי ונהגי חירום, ובנוסף בכל יום שישי הוא מתנדב במשטרת התנועה של מרחב איילון. היום אנחנו עושים משמרות במד"א ביחד, יצרתי חיבור עם בית 'להיות' ואקי"ם ואני מנהלת את דף הפייסבוק של התחנה בחולון. ברור שההתנדבות חוזרת איתנו הביתה, ואנחנו תמיד מדברים על זה כי אנחנו רואים דברים מאוד קשים. הכי כואב לנו אחרי מקרים עם ילדים או ניצולי שואה".