רחוב החרצית. שכונה בהמתנה | צילום: קובי קואנקס

 מאבק משפטי ניטש בימים אלה בין תושבים מרחוב החרצית בשכונת פנחס אילון לבין עיריית חולון. כל זאת על רקע העבודות להקמת מבנה דת בשטח הרחוב. מצד אחד טוענים הדיירים כי אין צורך במבנה כל כך גדול בלב שכונה חילונית, שממילא סובלת ממצוקת חניה. העירייה מצדה, כבר אישרה את התחלת העבודות. באמצע, נותרו המתפללים.

בחודש שעבר בית המשפט הוציא צו לעצירת העבודות ובזמן שהצדדים מתדיינים ביניהם, בתוך אולם בית המשפט ומחוצה לו, נראה כי קיים צד שלישי בסיפור שאין לו סיכוי לנצח. "ממש לא מעניין אותי אם יקימו בית כנסת ענק ומפואר או מבנה סטנדרטי, אנחנו צריכים בית כנסת", טוען תושב דתי בשכונת פנחס אילון. "אין לנו שום עניין להפוך את השכונה למקום חרדי של רבנים או של קבוצות דת חרדיות שקבלו שליטה על המבנה. אנחנו בסך הכל רוצים בית כנסת רגיל שמתאים לכל הנוסחים".

בימים אלה נאלצים התושבים הדתיים שמתגוררים בשכונה להתפלל במניינים מאורגנים בבתים או במקלטים זמניים. "זאת לא צורה להתפלל. השכונה קיימת כבר 15 שנה, אנחנו כבר שנים מתחננים לבית כנסת ובזמן שהם רבים ביניהם אנחנו משלמים את המחיר".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "עיריית חולון מבינה את הצורך בהקמת בית כנסת בשכונה ועל כן הקצתה כבר לפני זמן רב קרקע לצורך כך, בהתאם לנוהל משרד הפנים לעניין הקצאות. העמותה הפרטית שבונה את בית הכנסת החלה בבנייתו, אולם, תושבים מהשכונה פנו לבית המשפט והבנייה נעצרה לעת עתה. המאבק לא מנוהל על ידי העירייה והיא אינה יכולה להתערב. יש להיאזר בסבלנות".

מהעמותה שמקדמת את בניית בית הכנסת נמסר: "זכותו של אדם דתי שיהיה לו בית כנסת. בימים אלה עצרו לנו את העבודות ונגרם לנו נזק, בין היתר בגלל הגשמים. לא מדובר במבנה חריג בגודלו חבל שכל זה קורה כתוצאה משקרים".