צליל האזעקה וקולות הנפץ שנשמעו ביום חמישי שעבר בכל רחבי גוש דן היכו בתדהמה ובהלם רבים מתושבי חולון, שהתרגלו לראות ולשמוע ירי רקטות רק בתקשורת.

כוחות ההצלה דיווחו על מספר נפגעי הלם, ובתוך כך שוב צפה השאלה שנדחקת לפינה בימי שגרה - האם המקלטים הציבוריים עורכים לתת מענה לתושבים בזמן אמת? 

מקלט ברחוב הנביאים חולון | צילום: קובי קואנקס


"מקווים שלא מחכים לאסון"
עוד לפני שאמצעי התקשורת השונים דיווחו על שני טילים שנורו מכיוון עזה לתל אביב, שמועות החלו להתרוצץ בקבוצות הווטסאפ העירוניות.

תמונות של נפילת טיל על מדרכה הופצו בקבוצות דיון של תושבי חולון בטענה שמדובר בנפילה ישירה ברחוב קראוזה, שמועה שהתחזקה לאחר שראש עיריית חולון, מוטי ששון, הגיע למקום ועימו כוחות הצלה וכיבוי אש. אולם תוך זמן קצר התברר כי מדובר בתמונה ישנה ואחרי שהשטח נסרק, נקבע כי לא נפל במקום טיל וגם לא רסיסים.

למרות זאת תושבים רבים היו משוכנעים כי גם בחולון נרשמה נפילה ואכן, למחרת, אישרו כוחות הביטחון כי נמצאו שאריות טיל בשטח הפתוח של בית הספר החקלאי 'מקווה ישראל'.

בזמן שבראשון לציון ותל אביב הוחלט לפתוח את המקלטים, בחולון הודיעה העירייה כי אין הנחיות חדשות מפיקוד העורף ועל כן אין צורך לפתוח מקלטים.

תושבים רבים ביקשו לדעת מדוע העירייה לא פותחת מקלטים ומעדיפה להמתין, שכן בשכונות הישנות במרבית הבניינים אין ממ"דים בבתים. אך נראה כי דווקא בשכונות אלו, שזקוקות יותר מכולן למרחב ממוגן, משמשים המקלטים כחדרים לשימוש פרטי.

מיקום נפילת הרקטה ב'מקווה ישראל' | צילום: מוטי קמחי

בתל גיבורים מרבית המקלטים הפכו לבתי כנסת ובשכונת ג'סי כהן פועלות בהם תנועות נוער, וחלקם משמשים לפעילות צהרונים או כחדרי חזרות עבור להקות צעירות.

בעיריית חולון הסבירו כי המקלטים הם משאב חשוב ועל מנת לשמור אותם תחת השגחה ובאופן שמיש, הם מושכרים לצרכים עירוניים וכך גם מועברים דיווחים האם קיימת תקלה במקלט, דבר שמאפשר לשמר את המבנים באופן שוטף ולא להיות מופתעים בעת חירום. בנוסף, בעירייה דורשים ממחזיקי המקלטים לחתום על חוזה שקובע כי בשעת חירום, המקלטים יפונו באופן מיידי לטובת הציבור הרחב.

עם זאת, גם לאחר האזעקה בשבוע שעבר לא ראו בעירייה סיבה לפתוח את המקלטים. "התקשרנו למוקד ואמרו לנו שאין שום הוראה, כי מדובר בירי חד־פעמי", אומרת תושבת שכונת ג'סי כהן, אביבה לוי.

"אני לא מבינה למה לא לפתוח וזהו, למה לחכות לעוד אזעקה? הרי כבר הפתיעו אותנו פעם אחת, אז למה מחכים? תושבים מבינים שהמקלטים משמשים לכל מיני דברים, אבל הביטחון שלנו אמור להיות הדבר הכי חשוב".

באזורים מסוימים בעיר התרעמו על כך שגם אם בעיריית חולון היו מכריזים על פתיחת המקלטים, הדבר לא היה מסייע להם כיוון שאין להם מקלט. "כאן אין מקום אחד ממוגן לישועה, רק אלוהים ישמור עלינו", סיפר פועל מוסך מאיזור התעשייה בחולון שבו אין אף מקלט עירוני, וברחוב אילת עדיין ממתינים שהעירייה תציב להם מקלט.

"אילת הוא רחוב עמוס וגדול ואין לנו מקלט אחד", אומר תושב הרחוב, נתן הופמן, שכבר מספר שנים מנסה לקדם את הנושא מול העירייה. "העירייה התרגלה שהיא כבר לא צריכה להציב מקלטים כי בכל הבנייה החדשה יש ממ"דים, אבל בכל רחוב אילת אין מקלט אחד.

"במספר 51 יש מבנה ישן ונטוש שבעבר שימש כמאגר מים, ביקשנו שיהרסו אותו כי הוא ממילא עומד ליפול ויציבו במקומו מקלט, אבל העירייה לא טורחת להתייחס אלינו.

מקלטים דו־תכליתיים ברחובות אהרונוביץ' | צילום: קובי קואנקס

"כשנשמעה האזעקה לא היה לנו מה לעשות, נכנסנו לחדר פנימי וקיווינו לטוב, כי באיזור הזה הבניינים הם כמו קרטון, טיל אחד יכול להפיל כל מבנה. זה היה בוחן פתע ולא עמדנו בו, לא היה לנו מרחב ממוגן כי העירייה מונעת אותו.

"אני מבין שאם העירייה תציב מקלטים בעיר אז פחות אנשים ירצו לעשות התחדשות עירונית כמו תמ"א 38 ופינוי־בינוי. בשורה התחתונה רובם עושים את זה עבור מקלט ומעלית, אבל התפקיד של העירייה הוא להגן עלינו וכרגע, בכל הנוגע לדיירי רחוב אילת, היא כושלת בתפקיד הזה. הגנה מפני טילים זאת זכות בסיסית ואני מאוד מקווה שלא מחכים לאסון לפני שיעשו משהו בנידון".

העירייה: "פועלים בהנחיית הפיקוד"
מעיריית חולון נמסר בתגובה: "העירייה פועלת בהתאם להנחיות פיקוד העורף, שהוא הגוף המקצועי המוסמך במדינת ישראל בנושאים אלה. מאחר שפיקוד העורף לא הנחה לפתוח מקלטים הרי שלא היה צורך בכך. יצוין, כי הרוב המכריע של הרשויות המקומיות פעל כך.

"על מנת לשמר את המקלטים הציבוריים בעיר, העירייה משכירה אותם בימי רגיעה לגופים או למוסדות או לאגודות ובכך נשמרת תחזוקה גבוהה שלהם בשגרה.

"יצוין, כי מדי שנה מבוצע תרגיל פתיחת מקלטים לרבות בדיקה של פתיחתם המהירה. הטענה לגבי הקשר, כביכול, בין עידוד ביצוע תמ"א 38 לבין הקמת מקלטים ציבוריים הינה מגוחכת וחסרת בסיס עובדתי".

אביבה לוי, מג'סי כהן: "התקשרנו למוקד ואמרו לנו שאין שום הוראה לפתוח את המקלטים כי מדובר בירי חד פעמי. הרי כבר הפתיעו אותנו פעם אחת, אז למה מחכים?"